Προκρ.Euro 2020: Ελλάδα-Φινλανδία 2-1

Oχι απλά αρέσει, αλλά άρχισε να παίρνει και σερί νίκες η Εθνική Ελλάδος του Ολλανδού Φαντ Σιπ, αφού χθες κερδίσαμε 2-1 την Φινλανδία με ανατροπή.

2-1 η Ελλάδα με ανατροπή

Η Εθνική μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε ένα γρήγορο γκολ, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, η Φινλανδία άνοιξε το σκορ με τον Τέεμου Πούκι. Ο φορ της Νόριτς, που έφτασε τα 10 τέρματα σε 10 αγώνες στα προκριματικά του Euro 2020, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κώστα Σταφυλίδη και πλάσαρε σωστά τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο για το 0-1.

Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό η Εθνική έφτασε στην ισοφάριση κόντρα στη Φινλανδία με σκόρερ τον Πέτρο Μάνταλο. Ο Τάσος Μπακασέτας έκανε το γύρισμα από δύσκολη θέση, ύστερα από κακή απομάκρυνση των Φινλανδών και ο 27χρονος μεσοεπιθετικός με κοντινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

3η θέση η Εθνική

Στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Δημήτρης Γιαννούλης έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Δημήτρης Λημνιός γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Ευθύμης Κουλούρης έκανε το πλασέ, ο τερματοφύλακας της Φινλανδίας απομάκρυνε, αλλά ο Γαλανόπουλος πήρε το… ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.