Γ’Εθνική: Πανσερραϊκός-Δόξα Δράμας 1-0

Με το χρυσό γκολ του Σάκη Γκόγκα ο Πανσερραϊκός κέρδισε με 1-0 την Δόξα Δράμας και αναδείχτηκε πρωταθλητής στην Γ’Εθνική και τον 1Ο όμιλο και εξασφάλισε την άνοδο στην Football League. Τα «λιοντάρια» γιόρτασαν την επιστροφή της ομάδας στις επαγγελματικές κατηγορίες με την τελευταία νίκη που πέτυχαν τερματίζοντας στην πρώτη θέση. Μεγάλες πιένες για το δημοτικό γήπεδο που θύμισε άλλες εποχές, γεμάτο με τους φιλάθλους του Πανσερραϊκού, περισσότερους από 7.000 φιλάθλους να υποστηρίζουν με πάθος την ομάδα και να ξεσπούν στο τέλος σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Σε ότι αφορά τον αγώνα, στο 5ο λεπτό απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάκη Μουτεσίδη η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 10ο λεπτό ένα ακόμα σουτ από τον Ραχήμ η μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα μεγάλη στιγμή για το 1-0 που δεν έγινε. Ο Ραχήμ έβγαλε την σέντρα, ο Γκόγκας πήρε την κεφαλιά η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Καράδαη. Στο 18ο λεπτό η πρώτη ευκαιρία για την Δόξα Δράμας με τον Μουδούρογλου, το σουτ που έκανε η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Παλιούρα. Στο 37ο λεπτό νέα ευκαιρία με τον Σάκη Γκόγκα στο σουτ που έκανε η μπάλα σκάει λίγο έξω από την εστία άουτ. Στο 40ο λεπτό κόρνερ του Μουτεσίδη ο Παπαστεργίου την κεφαλιά η μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Για να φτάσουμε στο 42ο λεπτό, όταν ο Ρούτσης στην πλάτη της άμυνας, βγάζει μπροστά τον Σάκη Γκόγκα, αυτός προ του αμυντικού και του τερματοφύλακα, ακουμπά την μπάλα, η οποία καταλήξει σιγα σιγά στα δίχτυα του Καράδαη για να γίνει το 1-0, για τον Πανσερραϊκό.

Αυτό ήταν το αποτέλεσμα του ημίχρονου.

Στην επανάληψη, στο 53ο λεπτό και νέο δοκάρι για τον Πανσερραϊκό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάκη Μουτεσίδη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ Καράδαη. Στο 62ο λεπτό ένα σουτ από τον Κανετίδη η μπάλα άουτ. Στο 75ο λεπτό φάουλ του Μουτεσίδη, ο Βοσκόπουλος πήρε την κεφαλιά η μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα, αντεπίθεση για την Δόξα Δράμας με τον Μουδούρογλου να κάνει το σουτ, μπλόκαρε σωτήρια ο Παλιούρας. Μέχρι το τέλος του αγώνα ο Πανσερραϊκός πήρε την σπουδαία νίκη που τον έχρισε πρωταθλητή. Παίκτες, διοικούντες, κόσμος ένα κουβάρι μετά το τέλος του αγώνα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κ.Βασιλακάκης): Παλιούρας, Τριανταφύλλου Δ, Γαλακτερός, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Ολίσε, Ρούτσης, Μουτεσίδης, Γκόγκας (86΄ Γαϊδαρτζής), Παπαστεργίου (75΄ Τσιμίκας), Ραχίμ (68΄ Μπονέρης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Α.Παντζιαράς): Kαράδαης, Λάσπατζης, Γελαδάρης, Χαριτωνίδης, Σιάμπος (25΄ Κανετίδης), Παπαζούδης, Τουνγκελίδης, Στόϊκος (72΄ Χαριτίδης), Αθανασιάδης, Κυριακίδης (75΄ Δούμπλατζης), Μουδούρογλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Συμεωνίδης (Πιερίας).