ΤΕΝΙΣ: Νικητής ο Στέφανος Τσιτσιπας στο ΑΤP Finals στο Λονδίνο

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Στέφανος Τσιτσιπας ήταν ο μεγάλος νικητής στην O2 Arena στο Λονδίνο (ATP FINALS) κέρδισε στο ται μπρεικ στο τένις τον Αυστριακό Ντομινίκ Τιμ. Σε 2 ώρες και 35 λεπτά παιχνιδιού τον κέρδισε με ψυχή.

Ούτε ο Ναδάλ, ούτε ο Τζόκοβιτς, ούτε ο Φέντερερ, ο δικός μας Έλληνας στο πρώτο σκαλί!!!

Ο Έλληνας τενίστας πήρε τον μεγαλύτερο τίτλο της καριέρας του σε έναν σπουδαίο τελικό.

Το πρώτο σετ ήταν απόλυτα ισορροπημένο, στις λεπτομέρειες ο Ντομινίκ Τιμ έκανε το 0-1 και το πήρε με με 6-7. Στο δεύτερο ο Έλληνας τενίστας τον πήρε αμπάριζα και έδειξε ότι αυτός θα είναι το αφεντικό. Προηγήθηκε 3-0, 4-1 και τελικά το πήρε με 6-2 και ισοφάρισε σε 1-1.

Τα σετ: 6-7, 6-2, 7-6

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ ξεκίνησε πίσω με 0-1 και το έκανε 3-1. Ο Αυστριακός το γύρισε με 3-4. Ο Στέφανος ισοφάρισε σε 4-4. Και οι δύο μονομάχοι πήγαν στο 5-5! Και 6-5 προηγήθηκε ο Αυστριακός και ισοφάρισε σε 6-6 ο Τσιτσιπας.

2.6 εκατ.παίρνει ο Στ.Τσιτσιπας ως νικητής στο Λονδίνο

Στο ται μπρεικ από 0-1, εκανε το 4-1 ο Στεφανος. Το γύρισε 4-4 ο Αυστριακός. Και τον κερδίζει με μια απίστευτη αντεπίθεση και Ελληνική ψυχή με 7-4!!!!

Σε πολλά σπορ καφέ της πόλης έβλεπαν τον σημαντικό τελικό τένις, αφού δεν υπήρχαν και άλλοι αγώνες.

Το FONH.GR βρέθηκε στο Goal cafe 8ης Μαϊου 23 και στις τηλεοράσεις πρωταγωνιστούσε Κυριακάτικα… Τενις!!!