Μπάσκετ: Στον τελικό Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Πανσερραϊκός

Ανώτερος μπασκετικά ο Πανσερραϊκός κέρδισε την Α.Ε. Κομοτηνής εκτός έδρας με σκορ 56-85 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Σε άλλο άρθρο του FONH.GR διαβάστε για τον Αγαπιαν Μισακιαν

Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιου ήταν ανώτεροι σε όλον τον αγώνα, γεγονός που το μάρτυρα και το τελικό σκορ. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 14-30, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 31-43. Οι κόκκινοι πάτησαν γκάζι και προηγήθηκαν με 39-67, για να ολοκληρώσουν το ματς στο 56-85. Πρώτοι σκόρερ οι Συμεωνίδης και Παρχαριδης που σημείωσαν 18 πόντους.

Δεκάλεπτα:14-30, 31-43, 39-67, 56-85

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Γ.Παπαδόπουλος): Πλατνάρης 8, Καρκατσέλης 6, Γούδας 4, Κυμπάρης 2, Χρήσιμος, Σαββίδης 2, Δαφτσής 6, Καζόγλου 11 (1), Καραγιώργος 9 (1) Μπακιρτζής 3 (1), Γκιρίτσης 5 (1).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ (Φ. Κοκολιός): Κιρκινέζης, Ιωσηφίδης 3 (1), Φραγκούλης 9 (1), Γεωργιανός 10, Τράκας 13 (1), Χορτομάρης 2, Συμεωνίδης 18, Χατζηστεφάνου 6, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 18 (1), Τσανάκας.

Ας μην ξεχνάμε πως και στο πρωτάθλημα η ομάδα βρίσκεται στην πρώτη θέση.

Στο άλλο ζευγάρι θα γίνει το ματς 20 Μαρτίου ανάμεσα στον Αστέρα Καβάλας και Ικάρους U20. Υπήρξε πάντως μια αναβολή που ζήτησαν και πήραν οι Ικαροι.