Μπάσκετ: Έσπερος Λαμιας-Ικαροι STIHL 68-70

Μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια για παραμονή στην Β’ Εθνική πέτυχε η ομάδα των Ικάρων στο κλειστό γυμναστήριο της Καρδίτσας κόντρα στον Έσπερο Λαμιας με 68-70.

Διαβαστε και τα υπόλοιπα άρθρα του FONH.GR

Οι «κυανοκιτρινοι» επιτέλους χαμογέλασαν εκτός έδρας και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-17. Στο ημίχρονο πήραν μάλιστα και μια διαφορά με 42-34.

Κάπου εκεί πηραν φορά οι Ίκαροι και στο τέλος της τρίτης περιόδου και προηγήθηκαν με 54-57.

Στην τέταρτη περίοδο προηγήθηκαν και 60-67 και μεχρι το τέλος κέρδισαν με 68-70. Φανταστικό παιχνίδι από τον Γιάννη Κακιούζη που ήταν ο πρώτος σκόρερ με 25 πόντους, ενώ ο Θολιωτης 10 πόντους.

Διαιτητές: Ξέρας, Καρακώστας
Δεκάλεπτα: 21-17, 42-34, 54-52, 68-70

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Ν.Σοφογιάννης): Στολίγκοβιτς 5 (1), Ρούζιος 7 (1), Πάππος 3 (1), Κατσαρές 10 (3), Παπανικολάου 3 (1), Παπαργυρόπουλος 21 (1), Αργύρης, Τεπετίδης 14 (1), Ολύμπιος 5 (1).
ΙΚΑΡΟΙ STIHL (Κ.Σίσκος): Κάτος 5 (1), Σιδερίδης 2, Γεωργιανός 7, Δαλαγκόζης, Κακιούζης 25 (1), Παπαδόπουλος 9 (1), Καραμπέκης 7, Θολιώτης 10 (2), Φώτογλου 5.