Μπάσκετ: Ερμής Λαγκαδα-Ικαροι STIHL 77-61

Μια ήττα που σφίγγει τον κλοιό της παραμονής στο πρωταθλημα, δέχτηκαν οι Ίκαροι STIHL, απο τον Ερμη Λαγκαδά με σκορ 77-61 εκτός έδρας.

Στην προτελευταία θέση στο πρωτάθλημα οι Ίκαροι στην ΒΕθνική.

Διαβαστε σε άλλο άρθρο για τη νίκη του Πανσερραϊκού κόντρα στον Ορφ.Ξανθης (1-0)

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι κυανοκιτρινοι δεν ξεκίνησαν καλά και βρέθηκαν να χάνουν με 23-16, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 40-38. Με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Κώστα Σίσκου έχαναν με 55-49. Κακό και το τέταρτο δεκάλεπτο με 77-61 τελικό αποτέλεσμα, χάθηκε το ματς. Πρώτος σκόρερ ο Κακιούζης με 15 πόντους, ο Θολιωτης ακολούθησε με 13 πόντους.

Επόμενη αναμέτρηση με τα Φάρσαλα εντός έδρας την επόμενη Κυριακή.

Διαιτητές: Τσουμαχίδης – Δολγύρας

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 40-38, 55-49, 77-61

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Γ.Κυρούδης): Μήνου 6 (2), Αλτίνης, Μάρουσιτς 13 (1), Τσιρογιάννης 21 (1), Παπαπασχάλης, Νώτης 9 (1), Παρίτσης 5 (1), Πλιούκας 15 (4), Χριστοδούλου, Πιλκούδης 8.
ΙΚΑΡΟΙ STIHL (Κ.Σίσκος): Κάτος 6 (2), Σιδερίδης 8 (2), Γεωργιανός 2, Δαλαγκόζης, Κουτσοκώστας 3, Γκούτζιας 2, Καραμπέκης 2, Θολιώτης 13 (2), Φώτογλου 6, Κακιούζης 15.