Μουντομπάσκετ: Τσεχία-Ελλάδα 77-84

Η Ελλάδα αποκλείστηκε από το Μουντομπάσκετ στην Κίνα, παρά τη νίκη της κόντρα στην Τσεχία με 77-84, δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά των 12 πόντων. Πέσαμε ηρωικά, απέναντι και σε μια καλή διαιτησία.

Τσεχια-Ελλάδα 77-84

Οι διεθνείς μας ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 12-18 με την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Και ενώ είχαμε μια καλή διαφορά, 24-31, ένα τρέξιμο στο σκορ των Τσέχων πήγε το ματς 31-31. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 32-33 να χάνουμε και με ένα πόντο 32-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο φορτώθηκε με 4 φάουλ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και μπλοκαραμε. 42-44 περάσαμε στο σκορ 4′ πριν το τέλος. Και με μια αντεπίθεση στο σκορ προηγήθηκαμε και 46-51. Με όργια Θανάση Αντετοκούνμπο και Νικ Καλάθη το δεκάλεπτο έληξε υπέρ μας με 49-57.

Στην τελευταία περίοδο, 49-61 πιάσαμε για πρώτη φορά την διαφορά των 12 ποντων στα 8 λεπτά. 3 φορές στην συνέχεια πιάσαμε την διαφορά. 5 λεπτά πριν το τέλος βγήκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έξω με 5 φάουλ.

Χάσαμε την συγκέντρωση μας και στα 2 λεπτά πριν το τέλος η διαφορά φαγώθηκε και το σκορ ήταν 68-70. Με ένα ξέσπασμα πήγαμε στο 68-75.

Το πλάνο στον Σερραίο Φώτη Μηλουση με το σκουφάκι του πόλο, είναι και ο Θάνος εκεί με τους Πελαργούς.

Στο +9 ο Καλάθης, 27 πόντους πέτυχε, αλλά ο χρόνος δεν έφτανε. 77-84 το τελικό σκορ, κερδίσαμε αλλά δεν ήταν αρκετό γιατί δεν καλύψαμε την διαφορά.

21/22 βολές οι Τσέχοι απίστευτο ποσοστό που έκρινε το ματς.

Δεκάλεπτα: 12-18, 33-32, 49-57, 77-84.