Κύπελλο Ερασιτεχνών: Απ.Παραλιμνίου-Πύδνα Κίτρους 2-1 (παρ.)

Τη νίκη – πρόκριση στην παράταση πήρε ο Απόλλωνας Παραλιμνίου που επικράτησε με 2-1 στην παράταση της Πύδνας Κίτρους εντός έδρας, για την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Ερασιτεχνών. Το λυτρωτικό γκολ πριν πάμε στην διαδικασία των πέναλτι πέτυχε ο Θόδωρος Αγγελακάς και έδωσε την πρόκριση στην Σερραϊκή ομάδα, ενώ είχε πετύχει και το γκολ της ισοφάρισης. Η ομάδα της Πιερίας αιφνιδίασε το Παραλίμνιο και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Θέου και έκανε το 0-1. Στο 17ο λεπτό ο Πεχλιβανίδης βγήκε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ και έχασε μεγάλη ευκαιρία. Δεν έγινε το ίδιο στο 17ο λεπτό, όταν ο Θόδωρος Αγγελακάς έκανε το 1-1 για το Παραλίμνιο ισοφαρίζοντας το σκορ. Στην επανάληψη οι ευκαιρίες με σουτ του Μέρτικα στο 50ο λεπτό, του Τάκα στο 62ο λεπτό και του Αγγελακά στιγμάτισαν τον αγώνα. Μάλιστα η ομάδα του Μπάμπη Χρυσοστομίδη είχε και δοκάρι στο 75ο λεπτό με τον Μερτίκα. Το τελικό σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν 1-1 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί ο Θόδωρος Αγγελακάς στο 120΄και πριν πάνε οι δύο ομάδες στην διαδικασία το πέναλτι πέτυχε το γκολ και έδωσε την πρόκριση. Συνεχίζει πλέον η ομάδα στο Κύπελλο Ερασιτεχνών αλλά θα δώσει εκτός έδρας τα ματς και στην επόμενη φάση.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Βαλσαμάκης, Λάππας, Τάκας, Χατζάκος, Καρυπίδης, Ρούμπος, Πεχλιβανίδης (100’ Κ.Σιδηρόπουλος), Φίλων, Μερτίκας (88’ Μπογιατζής), Αγγελακάς, Δημητρανόπουλος (72’ Τσόλχας).

ΠΥΔΝΑ ΚΙΤΡΟΥΣ: Ίτσιος, Παπαστεργίου, Κολαξίδης, Κοτσιώπουλος, Αποστολίδης, Τσιώμης, Σαββϊδης, Σέου (60’ Θαμνόπουλος), Κόϊτς (33’ Σιδηρόπουλος), Σαλαμανίδης.