Κυπελλούχος ΕΠΣΣ 2018-2019 ο Πανσερραϊκός (1-0 το Παραλίμνιο)

Ο Πανσερραϊκος σε έναν όμορφο τελικό αλλά οχι καλο αγωνιστικα αναδείχτηκε Κυπελλούχος ΕΠΣ Σερρων 2018-19, αφού κέρδισε τον μαχητικό Απόλλωνα Παραλιμνιου με 1-0, χάρη σε γκολ του Τζωρτζ Ομποσου, στο δημοτικό γήπεδο. Οι παίκτες του Ηλία Εγγονίδη έκλεισαν καλά την χρονιά, αφού μετά την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής, πήραν για πρώτη φορά στην ιστορία τους το Κύπελλο της ΕΠΣ Σερρών.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  – Κυπελλούχος ΕΠΣΣ 2018 – 2019

Tο πάλεψε το Παραλίμνιο,που έχασε σημαντικές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ και να ισοφαρίσει το ματς. Αρκετός κόσμος στο γήπεδο που παρακολούθησε τον αγώνα.

Δείτε και φωτό κάτω με το γλέντι στα αποδυτηρια.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΚΑΤΩ TO LIVE ΤΟΥ FONH.GR ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΠΣΣ

Κάτω οι συνθέσεις των δύο ομάδων.

-Πριν τον αγώνα, από την ΕΠΣΣ βραβεύτηκαν από τον Πρόεδρο της ΕΠΣΣ Αθανάσιο Χατζηπαντελη ο πρώτος αρχηγός του Πανσερραϊκού Θεόδωρος Φραγκόπουλος και ο Σερραίος παλαιμαχος παικτης Στάθης Ταυλαριδης και ο Τάσος Δεντσας που είναι το τελευταίο του ματς ως παίκτης. Ο Α’ Αντιπροεδρος της ΕΠΣΣ Κώστας Βότσης, έδωσε, μια ανθοδέσμη στους διαιτητές.

-Ρέφερι του τελικού ο Κωνσταντίνος Σαφούρης, με βοηθούς τους Κρυωνά και Δουλγέρη. 4ος ο Κεφαλάς, όλοι φυσικά από την ΕΠΣ Σερρών.

Πανσερραϊκός – Απ.Παραλιμνίου 1 – 0

-Στο 5ο λεπτό ο Πέτρου έβγαλε την σέντρα για τον Γκούρτσα, αυτός πήρε την κεφαλιά και η μπάλα άουτ.

-Ενα σουτ στο 11′ για το Παραλίμνιο και τον Σάκη Μουτεσίδη η μπάλα άουτ.

-Στο 19′ ο Μπάρδας την σέντρα, ο Ομπόσου πήρε την κεφαλιά η μπάλα άουτ.

-Ένα λεπτό μετά πολύ καλή πάσα του Β.Καρυοφύλλη ο Σάκης Μουτεσίδης σουταρε άουτ από κοντά.

-Στο 25′ ο Ομποσου γύρισε για τον Στέφανου Πέτρου, η προβολή του πέρασε άουτ.

-Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα.

-Στην επανάληψη στο 52′ ο Δημητρης Κεχαγιας γύρισε την μπάλα στον Τζωρτζ Ομποσου που σε κενη εστία σουταρε δυνατά για το 1-0 για τον Πανσερραϊκό.

-Δυο κίτρινες κάρτες σε δύο λεπτά σε Γκούρτσα και Μπάρδα.

-Κόρνερ για το Παραλίμνιο ο Κωστας Μερεσιωτης εξ’ επαφής πλασέ άουτ.

-62′ ο νεοεισελθων Σιψής έδωσε για τον επίσης Κρίτων Νικολαίδη μέσα στην περιοχή που μόλις μπήκε στο ματς και σούταρε ψηλά άουτ, καλή φάση για το Παραλίμνιο.

-Στο 75′ ο Τσαούσης πάσα για τον Μουτεσίδη μέσα στην περιοχή, σουτ άουτ.

-81′ ωραία ενέργεια του Ντιαλό, παράλληλη σέντρα, βγήκε ο γκολκιπερ Στεφανίδης και μπλόκαρε προ του Μουτεσιδη.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

-Εμεις ψηφίσαμε για MVP του τελικού τον Τζωρτζ Ομποσου που πέτυχε το γκολ που έκρινε τον τελικό. Και βγήκε MVP αφού πέτυχε το γκολ και βραβεύτηκε (κατω φωτο) από τον πρόεδρο ΕΠΣΣ Αθ.Χατζηπαντελή.

Κυπελλούχος ΕΠΣΣ 2018-2019: Πανσερραϊκός

-Γλέντι παικτών στο πέταλο και την θύρα 5 με τους οργανωμένους οπαδούς του Πανσερραϊκού να σηκώνουν το Κύπελλο.

-Σήκωσαν στα χέρια οι παίκτες τον προπονητή Ηλία Εγγονίδη.

-Καλή οργάνωση φέτος από την ΕΠΣΣ. Συνθέσεις στα θεωρεία, διαπιστεύσεις σε δημοσιογράφους, διοργάνωση συνέντευξης τύπου χθες και σήμερα, όλα αυτά από το νέο γραφείο τύπου τον αθλητικό συντάκτη Κώστα Αδαλή, που έφερε άλλον «αερα».

-Στο γήπεδο ένας παίκτης που πέρασε και από τις δύο ομάδες ο Δημήτρης Γαιδαρτζής, που πρόσφατα ως παίκτης Πανθηραϊκού (Σαντορίνης) σήκωσε το Κύπελλο Κυκλάδων.

-Τον αγώνα παρακολουθεί και ο υποψήφιος Δήμαρχος Σερρών Στέφανος Φωτιάδης από τα επίσημα του γηπέδου.

-Φωτο χθες κάτω και από την συνέντευξη τύπου που δόθηκε το μεσημέρι στα γραφεία της ΕΠΣΣ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Η.Εγγονιδης) Στεφανίδης, Μπαρδας, Αποστολόπουλος, Καστριτσεας, Κουτλας, Πολύζος, Πέτρου (74′ Κονταξής), Ζιώγας, Κεχαγιάς (63′ Παπαβασιλείου), Γκουρτσας, Ομποσου.

ΑΠ.ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: (Π.Δημητριου) Γουναριδης, Τριανταφύλλου Δ, Τακας (56′ Σιψης), Τριανταφύλλου Κ, Κουτζαβασιλης, Μερεσιωτης, Δεντσας (57′ Νικολαιδης) Μουτεσιδης, Ζυγκεριδης (76′ Ντιαλό), Καριοφυλλης, Τσαούσης.

Διαιτητής: Σαφούρης Κωνσταντίνος (ΕΠΣ Σερρών)..