Κύπελλο Ελλάδος: Πανσερραϊκός-Ορφ.Ξάνθης 2-2 παρ. (4-3 πεν.)

Πανσερραϊκός-Ορφέας Ξάνθης 1-1 κα, 2-2 Παρ. (4-3 Πεν.)

Σε έναν αγώνα όπου πρωταγωνιστής ήταν η αφόρητη ζέστη, ο Πανσερραϊκός επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι, 1-1 κανονική διάρκεια, 2-2 η παράταση κόντρα στον Ορφέα Ξάνθης και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Επέστρεψε ο Γάλλος Σιριλ Καλι μετά από 11 χρόνια

Δύο γκολ ο Γιώργος Παπαβασιλείου για τα λιοντάρια, έχασε όμως το πέναλτι!

Ήρωες όσοι θεατές βρέθηκαν στις 17.00 και με 38ο βαθμούς κελσίου να δουν το ματς. Φυσικά τα πρώτα 30 λεπτά ήταν αδύνατον να δεις καλό ποδόσφαιρο.

Δύο πέναλτι έχασε ο Ορφέας και αποκλείστηκε

Στο 38ο λεπτό ο Γιώργος Παπαβασιλείου έκανε το 1-0 για τον Πανσερραϊκό. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για τους κόκκινους την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Νέο περιστατικό απανθρωπιάς στην Παραλία Βρασνών

Στο 53ο λεπτό δέχτηκε την ισοφάριση από τους Ξανθιωτες με τον Κώστα Ξαντινιδη. Ένα δεύτερο γκολ έψαχνε ο Πανσερραϊκός όμως δεν το βρήκε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στην παράταση είχαμε ευκαιρίες όσες σε όλο το ματς, έμενε το 1-1.

Στο 7′ της παράτασης ο Χιντ Ομέρ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Ορφέας Ξάνθης έμεινε με 10 παίκτες.

Και στο 116′ ο Πανσερραϊκός, φάουλ του Ζερη, σέντρα του Κασμεριδη, ο Γιώργος Παπαβασιλείου και πάλι πέτυχε το γκολ, βάζοντας δεύτερο προσωπικό γκολ.

Και σε μια στιγμή αδράνειας στο 120′ ο Σουκρη Όγλου με μια κόντρα ισοφάρισε από κοντά σε 2-2.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Ν.Νεντιδης) Γιαννακιδης,Μπάρδας, Αποστολόπουλος, Κασμερίδης,Πολύζος, Τριανταφύλλου (87′ Ζιώγας), Σαρέγκος (46′ Ομπόσου), Ψάλτης, Πέτρου (65′ Ζέρης), Παπαβασιλείου, Γκούρτσας.

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ψυχουδάκης, Τζαμπάζ Χακή, Κατρανίτσας, Σουκρή Ογλου  Μακράκης, Μαυρόπουλος, Χαλίλ Ιμπράμ, Χασάνογλου, Ξαντινίδης (89′ Καραγκιόζης Β.), Χιντ Ομέρ, Βρίγκος (46′ Κουκουρίγκος).

ΓΚΟΟΟΟΛ: Ζερης 4-3

Χανει ο Μακράκης το πέναλτι σουτάρει ψηλά άουτ και ο Πανσερραϊκός πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Την Τρίτη η κλήρωση της ΕΠΟ, την ερχόμενη Κυριακή τα ματς της 2ης φάσης στο Κύπελλο Ελλάδος.