ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ: ΠΑΕ Σέρρες-Λεβαδειακός 0-2

Δεν τα κατάφερε η ΠΑΕ Σέρρες και ηττήθηκε από τον Λεβαδειακό με 0-2, στον αγώνα που έγινε για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος, στο δημοτικό γήπεδο Σερρών. Τα δύο γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Βλάνταν Μιλοσάβλιεφ που έκριναν τον αγώνα. Με τις τρεις ήττες ολοκλήρωσε τον θεσμό του Κυπέλλου η Σερραϊκή ομάδα και ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις. Λίγος κόσμος στο γήπεδο, το τσουχτερό κρύο απέτρεψε πολλούς να έρθουν να δουν μια ομάδα από τη Σούπερλιγκα. Απώλεια για την ομάδα ο τραυματισμός του Χριστόφορου Τσουβαλτσίδη και κάποια στιγμή έμεινε με δέκα παίκτες μέχρι το τέλος, αφού αποχώρησε.

Στο αγωνιστικό μέρος, στο 16ο λεπτό ο Βούκτσεβιτς έβγαλε την σέντρα, ο Μάγκας πήρε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Γούπου. Στο 24ο λεπτό, ο Πάλλας κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή, ο διαιτητής κ.Κιοτζένης δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Μιχάλης Χατζηδημητρίου όμως απέκρουσε ο γκολκίπερ Στρατηλάτης σωτήρια. Τρίτο χαμένο πέναλτι για την ομάδα, μετά τα δύο που έχασε στο πρωτάθλημα. Λίγες φάσεις στο πρώτο μέρος, ένα σουτ του Τσουβαλτσίδη πέρασε η μπάλα άουτ. Και στο 41ο λεπτό ο Μιλοσάβλιεφ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, το σουτ που έκανε πήγε στον ουρανό των διχτύων του Γούπου για να γινει το 0-1 για τον Λεβαδειακό. Στην επανάληψη, οι μονομαχίες στον χώρο του κέντρου είχαν μονοπωλήσει. Και ενώ ο Ντράγκαν Κοκότοβιτς είχε πραγματοποιήσει όλες τις αλλαγές, ο Τσουβαλτσίδης αποχώρησε από το γήπεδο ως τραυματίας και ανάγκασε την ομάδα του να παίζει με 10 παίκτες. Και στο 80ο λεπτό, ωραία πάσα του Κονέ, στον Βούκσεβιτς αυτός δίνει στον Μιλοσάβλιεφ που σε κενή εστία κάνει το 0-2 για τον Λεβαδειακό. Στο 92ο λεπτό σουτ από τον Βούκσεβιτς η μπάλα άουτ. Αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση με τον Λεβαδειακό να παίρνει τη νίκη και να τερματίζει πρώτος. Στο άλλο ματς Πλατανιάς Χανιών-Ηρακλής 0-0.

ΠΑΕ ΣΕΡΡΕΣ: (Ν.Κοκότοβιτς) Γούπος, Κωφοκότσιως (46′ Νικολίτσας), Μερεσιώτης (70′ Μαρίνου), Κοντσίδης, Κρεββατάς, Χατζηδημητρίου, Παπαδόπουλος, Παναγιωτίδης, Μαρίνου, Τσουβαλτσίδης, Πάλλας (54′ Πολύζος).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: (Σ.Παντελίδης) Στρατηλάτης (82′ Τσιντώτας), Σκέμπης, Παππάς (78′ Σοτέλο), Μαχαίρας (65′ Νικολακάκης), Μάγκας, Βούκσεβιτς, Γιακουμάκης, Τόμας, Μιλοσάβλιεφ, Κονέ, Γκόμεζ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κιοτζένης (Καβάλας).