ΚΥΠΕΛΛΟ: Απ.Παραλιμνίου-Αστ.Τρίπολης 0-4 (Highlights)

Πάνω δείτε τα στιγμιότυπα από τον αγώνα που έγινε στις Σέρρες.

Μπορεί το σκορ της ήττας να είναι βαρύ για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου, που έχασε 0-4 από τον Αστέρα Τρίπολης, ωστόσο η ομάδα των Σερρών ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις στο Κύπελλο Ελλάδος, στο δημοτικό γήπεδο.

Σε άλλο άρθρο του FONH.GR δείτε εικόνες εγκατάλειψης στα δημοσιογραφικά θεωρεία του Δημοτικού γηπεδου Σερρων

Οι παίκτες του Παύλου Δημητρίου πήραν πολύτιμες εμπειρίες, ενώ αυτοί του Γιώργου Παράσχου έκαναν το 5/5 και τερμάτισαν στην πρώτη θέση με 9 βαθμους. Φυσικά το ματς για τον Απόλλωνα ήταν ιστορικό παιχνίδι και γενικά επιτυχία που βρέθηκε στον 6ο όμιλο στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος, τελειώνοντας με 1 βαθμό που είχε πάρει από τα Τρίκαλα εντός έδρας πριν λίγο καιρό. Κάτω τα στατιστικά στο ημίχρονο.

Στο ματς τώρα, νωρίς στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Τρίπολη με τον Κοσμά Τσιλιανίδη κάνοντας το 0-1.

Ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι στο επόμενο λεπτό. Στο 42ο λεπτό ο Μπαστιάνος πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, πολύ νωρίς ο 19χρονος Δουβίκας ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-3 και το τελικό 0-4 έκανε ο Ισπανός Βαλιέντε στο 58ο λεπτό.

Το παιχνίδι έληξε με τον Αστέρα να μετρά 14 τελικές και κατοχή μπάλας με ποσοστό 66%, ενώ οι γηπεδούχοι μέτρησαν τέσσερις τελικές και κατοχή 34%.

ΣΚΟΡΕΡ: 7′ Τσιλιανίδης, 42′ Μπαστιάνος, 51′ Δουβίκας, 58′ Βαλιέντε

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Παύλος Δημητρίου): Σαββίδης, Μαυρομάτης (53′ λ. τρ. Δέντσας), Τσαούσης (64′ Λαζαρίδης), Κουτζαβασίλης, Κ. Τριανταφύλλου, Λιάρας, Ζυγκερίδης, Κεχαγιάς (78′ Γκόλιας), Δ. Τριανταφύλλου, Τάκας, Καριοφύλλης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Αλμπάνης (64′ Καρδάρης), Χριστόπουλος, Βαλιέντε, Ορτέγκα (80′ Φωτόπουλος), Μπελόκ, Σάλας, Ρόλε, Τσιλιανίδης (55′ Μαρκ Φερνάντεθ), Μπαστιάνος, Δουβίκας.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών).