Γ’ Εθνική: Πανσερραϊκός-Ορφ.Ξάνθης 1-0 (Highlights)

Πάνω πατήστε στο video μέσω του Kirkas web tv για να δείτε τις φάσεις και το γκολ του αγωνα.

Σπουδαία νίκη του Πανσερραϊκού κόντρα στον Ορφέα Ξάνθης με 1-0 με γκολ του Δημήτρη Γκουρτσα στο 48′ , στο δημοτικό γήπεδο Σερρών. Τρίτη νίκη εντός απέναντι σε ομάδες της Ξάνθης εντός, με Ασπίδα (4-1), με Άρη Αβατου (2-1) και με Ορφ.Ξανθης (1-0).

Στην 4η θεση η ομάδα με 36 βαθμούς.

Παιδιά από το 1ο Δημοτικό σχολείο παρακολουθησαν τον αγώνα. Πανο για τις αθλητικές εγκαταστάσεις της Ομόνοιας στο πέταλο από τους CHE GUEVARA CLUB (κάτω).

Διαβάστε και τα άλλα θέματα του FONH.GR

Στο 5ο λεπτό ο Γκουρτσας έκανε το πρώτο σουτ μπλόκαρε ο  γκολκίπερ Ρούφος. Σουτ στο 17′ του Πασχαλάκη διαγώνιο, ο γκολκιπερ Γιαννακιδης παραχωρεί την μπαλα σε κόρνερ. Χωρίς ρυθμο και φάσεις το ματς. Ωραία προσπάθεια του Αποστολοπούλου που έκλεψε την μπαλα και έδωσε για τον Γκουρτσα που κέρδισε πέναλτι από τον Μακράκη στο 34ο λεπτό.

Την εκτελεση ανέλαβε ο ίδιος και εχασε το πέναλτι, μπλοκαρε ο Ρούφος στην δεξιά γωνία του. Δύο λεπτά μετά κεφαλιά του Παπαβασιλείου μπλόκαρε ο γκολκίπερ.

Ωραία εικόνα (πάνω η 2η) με παιδιά δημοτικού στον αγωνιστικό χώρο στο ημίχρονο.

Στην πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου ο Δημήτρης Γκουρτσας, μετά από κεφαλια του Πέτρου, σουταρε και έκανε το 1-0. Πέμπτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον επιθετικό από την Νιγρίτα.

Μεγάλη ευκαιρία στο 59′ για τον Ορφεα Ξάνθης, το φαουλ εκτέλεσε ο Τορομανιδης, πλασε του Μακράκη εξ’ επαφής ο Γιαννακιδης έδιωξε σωτηρία. Ενα ακομα διαγώνιο σουτ του Χαλήλ άουτ.

Φάουλ του Καραγκιόζη έξω απο την περιοχή πανω από τα δοκάρια άουτ. Σουτ του Ζιώγα στο 78′ μπλοκάρει ο Ρούφος. Ο Παπαβασιλείου εδωσε για τον Ομποσου, το πλασε του μπλόκαρε ο γκολκιπερ. Φάουλ του Καραγκιόζη από μακριά, η μπάλα και με την βοήθεια του Γιαννακιδης πήγε στο οριζόντιο δοκάρι. Τέλος του αγώνα, νίκη του Πανσερραϊκού. Επόμενο ματς με τον ΠΑΟΚ Κοσμίου εκτός έδρας.

H συνέντευξη Τύπου του αγώνα ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥΟρφέα Ξάνθης:

Ηλίας Εγγονίδης (Προπ. Πανσερραϊκού):

«Όλη την εβδομάδα είχαμε να αντιμετωπίσουμε αρκετά προβλήματα με τιμωρίες και τραυματισμούς παικτών γι’ αυτό και σήμερα η αποστολή αποτελούνταν με 15 άτομα, ενώ στην αρχική ενδεκάδα ξεκίνησαν και δύο παίκτες 16 ετών, όπως και οι αλλαγές που κάναμε ήταν μικροί ηλικιακά παίκτες. Αυτό είναι το ευχάριστο μαζί με το αποτέλεσμα φυσικά. Θα συμφωνήσω με τον προπονητή του Ορφέα και θα πω κι εγώ ότι το ματς μοιράστηκε. Ένα ημίχρονο το είχε το Πανσερραϊκός και μέχρι να πετύχουμε το γκολ. Στη συνέχεια ο Ορφέας πήρε μέτρα, μας πίεσε και θα μπορούσε σε κάποιες φάσεις να πετύχει γκολ, ευτυχώς για εμάς όμως δεν τα κατάφερε. Κρατάμε τα θετικά, την εμφάνιση των νεαρών παικτών και τους τρεις βαθμούς».

Μπάμπης Χατζημισθής (Προπ. Ορφέα Ξάνθης):

«Ξέραμε ότι παίζαμε με μια ομάδα η οποία προσπαθεί να βρει τον εαυτό της και τα πατήματά της. Το α’ μέρος νομίζω ότι ανήκει στον Πανσερραϊκό αλλά στο β’ δικαιούμαστε ένα γκολ σε αρκετές φάσεις που δημιουργήσαμε με αποκορύφωμα το δοκάρι. Από δω και πέρα εμείς προετοιμαζόμαστε για την ερχόμενη χρονιά χρησιμοποιώντας νεαρούς παίκτες που δεν είχαν μέχρι τώρα χρόνο συμμετοχής».

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Η.Εγγονιδης) Γιαννακιδης, Μπαρδας, Απόστολοπουλος, Πολύζος, Κουτλας, Σαρεγκος (55′ Μπίλης), Πέτρου (82′ Ζώβληκας), Ζιώγας, Παπαβασιλείου, Γκουρτσας, Ομποσου (87′ Ν.Παπαδοπουλος).

ΟΡΦ.ΞΑΝΘΗΣ: (Μ.Χατζημισθης) Ρούφος, Καρακατσάνης, Τζαμπας (70′ Καραγκιόζης), Χασανογλου, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Χαλήλ, Χιντ (46′ Μπουτακιδης) Τορομανιδης, Σουκρηογλου, Πασχαλίδης.

Διαιτητής: Μπουτσικος (Μακεδονιας).