Γ’ Εθνική: Πανσερραϊκός-Καβάλα 1-0 (Highlights)

Μέσω του Kirkas tv δείτε τα στιγμιότυπα του αγωνα.

Ψυχαρες τα λιοντάρια

Μεγάλη παθιασμένη νίκη του Πανσερραϊκού κοντρα την Καβάλα με 1-0 με γκολ του Γιώργου Παπαβασιλείου, στο πρώταθλημα στο δημοτικό γήπεδο Σερρών.

Σε άλλο άρθρο του FONH GR διαβάστε την αθλητική άποψη του Κώστα Δελή για το Μακεδονικό ντερμπι

Αήττητος από το 1984 ο Πανσερραϊκός στην έδρα του με την Καβάλα. 9η νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα και 4η θέση στην βαθμολογία με 29 βαθμούς.

Πριν τον αγώνα, κοπέλες εξηγούν στους φιλάθλους στην θύρα των επισήμων τις κάρτες προνομίων της διοίκησης και για εισιτήρια διαρκείας Β’ γύρου. Κάτω το ιστορικό πέταλο με Σερραίους φιλάθλους.

Και στο βόρειο πέταλο οι φίλαθλοι της Καβάλας από τον σύνδεσμο Αργοναύτες. Ντέρμπι από τα παλιά…

Σουτ του Μαρκόπουλου άουτ. Στο 20ο λεπτό σουτ του Τσουτση γυριστο στην περιοχή άουτ. Νέο γυριστο του Γαβριηλίδη, ο Στεφανίδης μπλοκάρει.

Πάνω στην φωτογραφία όρθιος ο τεχνικός του Πανσερραϊκού Ηλίας Εγγονιδης και κάτω ο προπονητής της Καβάλας Παύλος Δερμιτζάκης.

Στο 22ο λεπτό για την Καβάλα ο Γιαντσβινοβιτς διαγώνιο σουτ άουτ. Δεν έχει απειλεί ακόμα ο Πανσερραϊκός.

Στο 26ο λεπτό ο Τζορτζ Ομποσου μετά από κόντρες έκανε το σουτ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ένα μακρινό σουτ του Λυμπεράκη άουτ. Σουτ του Βαλαβανοπουλου μπλόκαρε ο Στεφανίδης και οφσάιντ ο Γαβριηλίδης που κακώς σκόραρε, με τον διαιτητή να ακυρώνει ορθα το γκολ. Φάουλ του Γκουρτσα, κόντρες στον Ζερη και κόρνερ.

Στην επανάληψη η Καβάλα είχε την υπεροχη στα πρώτα λεπτά. Σουτ του Γεμιστού με τον Στεφανίδη εξουδετέρωνε του ο Καστριτσεα έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή σωτηρία. Ωραίο σουτ στο 70′ λεπτό του Γιωργου Παπαβασιλειου η μπάλα πέρασε άουτ. Φοβερή φάση ο Γκουρτσας έδωσε για τον Παπαβασιλείου που σουταρε και τράνταξε το δοκαρι της εστίας του Δημιζα. Ζεστάθηκε ο κόσμος…

Ένα ακόμα σουτ ο Γκουρτσας έδωσε για τον Ομποσου στο 78′ και γύρισε έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ. Σέντρα του Ομποσου, στο δεύτερο δοκάρι κεφαλιά του Μακούσης άουτ στο 86ο λεπτό. Ένα λεπτό μετά ο Γκουρτσας σουταρε, ο Δημιζα έδιωξε και ο Γιώργος Παπαβασιλειου με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 μέσα σε πανζουρλισμο. Βαριά η φανέλα και φτάνει τα 10 γκολ ο παίκτης. Τέλος αγώνα μεγάλη νίκη Πανσερραϊκού….

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Η.Εγγονιδης) Στεφανίδης, Μπαρδας, Καστριτσεας, Αποστολόπουλος (73′ Μακούσης), Κουτλας, Πολύζος, Κονταξής, Ζιώγας, Κεχαγιάς (55′ Παπαβασιλείου), Γκουρτσας (92′ Ζωβληκας), Ομποσου (90′ Παπαδόπουλος).

Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑ: (Π.Δερμιτζακης) Δημιζας, Ζερης (89′ Παπαδόπουλος) Λυμπεράκης, Γαβριηλίδης, Κασμεριδης, Τουμανιδης, Γιαντσβινοβιτς. Τσουτσης (55 Γεμιστός),  Μαρκόπουλος, Βαλαβανοπουλος (66′ Λίτσκας).

Διαιτητής: Γιουμαντζιδης (Πέλλας)