Γ’ Εθνική: Πανσερραϊκός-Εθν.Αλεξ/λης 5-2 (Highlights-φωτο)

Δείτε πάνω στο video μέσω του Kirkas web tv τις καλύτερες φάσεις και τα γκολ του αγώνα.

Από την κόλαση του 0-2 στο 37′, στον παράδεισο του 5-2 ο Πανσερραϊκός, με επική ανατροπή κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, στο δημοτικό γήπεδο Σερρών. 4 γκολ σε ένα ημίχρονο και μεγάλο ξέσπασμα πήρε τους τρεις βαθμους. Πρώτη νίκη για το 2019 που ανέβηκε στην θέση.

Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου μετά τα χιόνια.

Η πιο χαμηλή προσέλευση κόσμου εδώ και μια 10ετια. Και πρώτο ματς της χρονιάς εντός έδρας και μετά από αναβολές αγώνων.

Η ήττα από το Καλαμπάκι (1-0) έφερε τους οργανωμενους να μην βάζουν πανο και να μην φωνάζουν συνθήματα.

Η μοναξιά του Βασίλη Πολίτη στα δημοσιογραφικά θεωρεια πάνω από την Θύρα 1. Από την άλλη πλευρά οι Κώστας Δελης και Ανέστης Κιρκασιαδης.

Αγωνιστικά στο 3ο λεπτό ένα σουτ του Λυμπέρη πέρασε άουτ.

Στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης πρώτη καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό με το σουτ του Δημήτρη Γκουρτσας να διώχνει σωτηρία ο γκολκίπερ Μπαμπλη. Ένα λεπτό μετά ο Μαλτεζος έκανε με πλασέ το 0-1 για τους Εβριτες.

Στο 26ο λεπτό μια κοντινή αδύναμη προβολή του Παπαβασιλείου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Κεφαλιά του Καστριτσεα τρία λεπτά μετά και στο κόρνερ κεφαλιά του Ομποσου η μπάλα άουτ. Και στο 37ο λεπτό ο Λυμπέρης έδωσε παράλληλη σεντρα για τον Δεδελουδη και με πλασέ έκανε το 0-2. Δύο λεπτά αργότερα εκτέλεση φάουλ του Παπαβασιλείου έδιωξε ο Μπαμπλης κόρνερ. Και στο 44ο λεπτό ο Δημήτρης Κονταξής με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 1-2 για την ομάδα των κόκκινων.

Στην επανάληψη ο Πανσερραϊκός ήταν καταιγιστικός!!!

Στο 50′ κεφάλια μέσα από την περιοχή του Παπαβασιλείου η μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 56ο λεπτό και με ένα ξερό μακρινό σουτ έξω από την περιοχή ο Δημήτρης Κονταξής έκανε με σουτ το 2-2. Και ένα λεπτό μετά σουτ Γκουρτσας μπλοκάρει ο Μπαμπλης.

Τεράστια ευκαιρία με τον Δημήτρη Γκουρτσα στο 61ο λεπτό τετ-α-τετ έδιωξε ο γκολκίπερ.  Ένα ακόμα σουτ του Πέτρου άουτ. Και η ολική ανατροπή έγινε με τον Γιωργο Παπαβασιλειου στο 70′ μετά από πάσα του Ομποσου με δυνατό σουτ έκανε το 3-2.

Και στο επόμενο λεπτό ο Κονταξης έδωσε από τα πλάγια  στον Δημήτρη  Γκουρτσα και έκανε με κεφαλια το 4-2! Πρώτο γκολ για τον Δημήτρη Γκουρτσα στην επιστροφή του. Kαι σταματημό δεν είχε ο Παπαβασιλείου πέτυχε με δυνατό σουτ το 5-2, σημειώνοντας δεύτερο γκολ. Και έκτο γκολ θα έβαζε με τον Σαρεγκο. Το τέλος έδωσε στην ομάδα τη νίκη.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Η.Εγγονιδης) Στεφανίδης, Μπαρδας, Αποστολόπουλος, Καστριτσεας, Κουτλας, Κεχαγιάς (73′ Πολύζος), Κονταξής (85′ Σαρεγκος) Ζιώγας (60′ Πέτρου), Παπαβασιλείου, Γκουρτσας, Ομποσου (86′ Μπίλης).

ΕΘΝ.ΑΛΕΞ/ΛΗΣ: (Ν.Διγκας) Μπαμπλης, Δούρουγιάννης, Δεδελουδης (63′ Καρακασιδης), Λυμπέρης, Σωτηράκης, Κούπας (75′ Αντωνιαδης), Λούσιος, Μαλτέζος (67′ Μαρασλής), Γκαϊτατζής, Γκαβανοζης.

Διαιτητης: Τακιδης (Κιλκίς).