Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Πανσερραϊκός-Εθν.Αγιονερίου 2-1

Το έχει κάνει συνήθεια ο Πανσερραϊκός να παίρνει αγχωτικές νίκες και έτσι έκανε και με τον Εθνικό Αγιονερίου που κέρδισε με 2-1 με γκολ στα τελευταία λεπτά, στο δημοτικό γήπεδο Σερρών. Τα γκολ των Παπαστεργίου και Γαϊδαρτζή έδωσαν τη νίκη, την στιγμή που μείωσε στις καθυστερήσεις ο Γκέρτος. Έτσι τώρα οι «κόκκινοι» είναι μόνοι πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα και περιμένουν αύριο να δουν τι θα γίνει στο Καβάλα-Άρης στο «Ανθή Καραγιάννη».  Σημαντική η υποστήριξη των φιλάθλων σε καίρια σημεία, για να έρθει η νίκη. Από την αρχή του αγώνα οι παίκτες του Κώστα Βασιλακάκη ήθελαν το γρήγορο γκολ, όμως δεν τους βγήκε. Στο 26ο λεπτό μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν και ευκαιρία με τον Πεχλιβάνη να σουτάρει και ο Ανδρούτσος να την στέλνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 31ο λεπτό ωραία προσπάθεια του Μπονέρη, πέρασε δύο αντιπάλους, αλλά όταν άνοιξε την μπάλα, την πρόλαβε πριν πλασάρει στο τετ-α-τετ ο γκολκίπερ Καογεράκης.

Στο 38ο λεπτό, ο Κ.Τριανταφύλλου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκόγκας πήρε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πεχλιβάνης έβγαλε την πάσα για τον Μήτσικα και πριν σουτάρει, ο Ανδρούτσος του μαζεύει σωτήρια την μπάλα. Στο 42ο λεπτό ο Πανσερραϊκός είχε διπλό δοκάρι με τον Σιάκκα που γύρισε η μπάλα στο οριζόντιο και κάθετο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά έγινε και ένα καλό σουτ από τον Γαϊδαρτζή που πέρασε άουτ. Στην επανάληψη, στο 57ο λεπτό ο Πανσερραϊκός ζήτησε χέρι μέσα στην περιοχή σε προβολή του Γαϊδαρτζή, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα φάουλ του Ναουμτσέφσκι μπλοκάρει ο Καλογεράκης. Στο 65ο λεπτό απείλησε το Αγιονέρι και ο Δ.Τριανταφύλλου έδιωξε πάνω στην γραμμή, αφού η μπάλα πέρασε από Ανδρούτσο και το σουτ έκανε ο Πτηνόπουλος που είχε περάσει αλλαγή. Στο 79ο λεπτό όμως η κεφαλιά του Γαϊδαρτζή για τον Γιώργο Παπαστεργίου, ήταν ικανή για ένα πανέμορφο σουτ που κατέληξε γκολ για να γίνει το 1-0 για τον Πανσερραϊκό, σε έξαλλους πανηγυρισμούς, λύοντας τον γόρδιο δεσμό. Και στο 83ο λεπτό, ο Κ.Τριανταφύλλου εκτελεί το κόρνερ, την πρώτη κεφαλιά παίρνει ο Σιάκκας και στο δεύτερο δοκάρι με κοντινή κεφαλιά ο Δημήτρης Γαϊδαρτζής θα τη στείλει στα δίχτυα για να γίνει το 2-0. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γκέρτος με σουτ μέσα από την περιοχή θα μειώσει στο σκορ για το Αγιονέρι σε 2-1. Όμως αυτό θα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, που έδωσε τη νίκη στον Πανσερραϊκό.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κ.ΒΑΣΙΛΑΚΑΚΗΣ): Ανδρούτσος, Δ.Τριανταφύλλου, Περπερίδης, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Κ.Τριανταφύλλου, Ναουμτσέφσκι (60΄ Καψάλης), Μπονέρης (65΄ Παπαστεργίου), Γκόγκας, Ρούτσης, Γαϊδαρτζής.

ΕΘΝ. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ (Β.ΤΡΑΪΑΝΟΠΟΥΛΟΣ): Καλογεράκης, Μπουζούρας, Καζάνας, Μιλκούδης, Αποστολάς, Καρασίμος, Μήτσικας, Στεφανίδης (46΄ Πτηνόπουλος), Γκέρτος, Πεχλιβάνης, Δημητρακόπουλος (78΄ Νότης).