Γ’ΕΘΝΙΚΗ: Εβρος Σουφλίου-Πανσερραϊκός 0-1

Μια πολύ σπουδαία νίκη πήρε ο Πανσερραϊκός μέσα στο Σουφλί απέναντι στον τοπικό Έβρο, που κέρδισε με 0-1 με γκολ του Δημήτρη Γαϊδαρτζή. Οι «κόκκινοι» έκαναν καλή εμφάνιση και ήταν κυρίαρχοι στον αγώνα, ενώ όσο και αν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος άντεξαν στην πίεση και πήραν τη νίκη. Έτσι η ομάδα ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής για το 2015.

Με 15 λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το ματς και τελικά οι διαιτητές πήραν την απόφαση παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο να διεξαχθεί ο αγώνας. Περισσότεροι από 50 φίλαθλοι του Πανσερραϊκού κυρίως από το CHE GUEVARA CLUB έδωσαν το παρόν για μια ακόμα φορά στο Σουφλί, υποστήριξαν την ομάδα να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Από την αρχή του αγώνα οι «κόκκινοι» είχαν τον έλεγχο απέναντι στους γηπεδούχους. Στο 8ο λεπτό ο Τοπούζης για το Σουφλί θα επιχειρήσει ένα μακρινό σουτ, η μπάλα θα φύγει πάνω από τα δοκάρια άουτ.

Στο 10ο λεπτό, ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ και έκανε το 0-1 με σκόρερ τον Δημήτρη Γαϊδαρτζή. Εκτελέστηκε το κόρνερ, την πρώτη κεφαλιά πήρε ο Σιάκκας, η μπάλα πήγε μέσα στην περιοχή και σε καλή θέση βρέθηκε ο Σερραίος επιθετικός που πλάσαρε σωστά και σκόραρε. Και μετά το γκολ οι παίκτες του Κώστα Βασιλακάκη ήταν κυρίαρχοι και με πολλές πάσες και έξι κόρνερ κερδισμένα προσπάθησαν να έρθουν πιο κοντά στην εστία του Μπινόπουλου.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είναι χαρακτηριστικό πως δεν σημειώθηκε κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Στην επανάληψη, οι του Σουφλίου πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση και στο 57ο λεπτό ο Εμρέ έπεσε έξω από την περιοχή και πήρε φάουλ, ενώ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι. Στο 61ο λεπτό ο Γωνιάδης έκανε το σουτ, ωστόσο υπήρξαν κάποιες διαμαρτυρίες. Στο 67ο λεπτό, ο Γωνιαδης θα δώσει για τον Δραγανίδη και ο τελευταίος έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.  Στο τέλος υπήρξαν νέες διαμαρτυρίες για τον χρόνο των καθυστερήσεων από τους γηπεδούχους, ωστόσο ο διαιτητής κ.Παρχαρίδης από την Δράμα σφύριξε την λήξη του αγώνα.  Επόμενη αναμέτρηση για τον Πανσερραϊκό στην Καστοριά την επόμενη Κυριακή 11 Ιανουαρίου.

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ: Μπινόπουλος, Λαμπερνάκης, Παναγιώτου (68’ Αντωνιάδης), Λίτσιος (80’ Κίτσου), Τσαπάνης, Δραγανίδης, Γωνιάδης, Ευφραιμίδης (54’ Εμρέ), Μάλκα, Τοπούζης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Κ.Βασιλακάκης) Μπίμπης, Γαλακτερός, Περπερίδης, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Κ. Τριανταφύλλου, Πλιάγκας (65’ Τσιμίκας), Μπονέρης (70′ Παπαστεργίου), Γκόγκας, Ρούτσης, Γαϊδαρτζής (85′ Μουτεσίδης).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παρχαρίδης (Δράμας).

ΦΟΤΟ-ΠΗΓΗ: WWW.PANSERRAIKARA.GR