Πρωταθλητές οι Νέοι ΠΑΕ Σέρρες, 4-2 την ΑΕΚ στο Αλκαζάρ (ΦΩΤΟ-VIDEO)

Πρωταθλητές Νέων της Football League αναδείχτηκαν οι Νέοι της ΠΑΕ Σέρρες που κέρδισαν την ΑΕΚ στον μεγάλο τελικό με 4-2, στο «καυτό» από ζέστη Αλκαζάρ της Λάρισας. Οι Σερραίοι κέρδισαν για δεύτερη φορά την ΑΕΚ και μάλιστα πέτυχαν ξανά τέσσερα πανέμορφα γκολ, αλλά και την αφόρητη ζέστη με το ματς να ξεκινά στις 15.30 και με 36 βαθμούς. Τίτλος για την ομάδα Νέων, πρώτος και για τον μεγαλομέτοχο Χρήστο Μέγκλα, παρά το γεγονός πως η πρώτη ομάδα υποβιβάστηκε στη Γ’Εθνική. Μετά το τέλος του αγώνα δόθηκε από τον πρόεδρο του Πιερικού Κώστα Παπαδόπουλο, το Κύπελλο στο πρωταθλητές με τον αρχηγό Κώστα Αγγελίδη και τους υπόλοιπους παίκτες να το σηκώνουν ψηλά.

Τέταρτο πρωτάθλημα και για τον προπονητή Σάκη Αναστασιάδη που έχει και άλλα τρία με τον Πανσερραϊκό. Μερίδιο επιτυχίας και τον προηγούμενο προπονητή Σάκη Τερζή που έχτισε αυτή την ομάδα. Σημαντική η υποστήριξη των Σερραίων φιλάθλων που βρέθηκαν στη Λάρισα και στο τέλος πανηγύρισαν έξαλλα το πρωτάθλημα. Από την αρχή του αγώνα τα πράγματα πήγαν καλά, ο Μιχάλης Χατζηδημητρίου με ατομική προσπάθεια στο 11ο λεπτό έκανε το 1-0 για την ΠΑΕ Σέρρες, με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ. Στο 40ο λεπτό φανταστική εκτέλεση φάουλ από τον Σωτήρη Τσιλούλη και έγινε το 2-0 μέσα σε αποθέωση.

Στο 45ο λεπτό και λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο έγινε το 2-1 από τον Τσέλιο για την ΑΕΚ, με σουτ που «κρέμασε» τον Γρηγοριάδη, μειώνοντας το σκορ. Στην επανάληψη ο ρυθμούς του αγώνα έπεσε και για περίπου 25 λεπτά δεν είχαμε φάση. Για να φτάσουμε στο 81ο λεπτό όταν ο Χατζηδημητρίου εκτέλεσε το φάουλ ο Γιάννης Παπίτσας με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1 για τους Νέους της ΠΑΕ Σέρρες. Η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Κυριαζής στο 89ο λεπτό μείωσε ξανά με σουτ μέσα από την περιοχή σε 3-2. Όμως το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ξανά ο MVPτου αγώνα Χατζηδημητρίου, κάνοντας το 4-2 στο 94ο λεπτό, ανεβάζοντας σε δύο τα προσωπικά του τέρματα. Το τέλος του αγώνα βρήκε παίκτες, τεχνικό τιμ και διοίκηση στο γήπεδο να πανηγυρίζουν.

ΝΕΟΙ ΠΑΕ ΣΕΡΡΕΣ (Σάκης Αναστασιάδης):Γρηγοριάδης, Ταϊρης, Σαϊνατούδης (83′ Παπαδόπουλος) Κωνσταντίνου, Αγγελίδης, Χατζηδημητρίου, Κεραμιδάς, Τσιλούλης, Δούμτσιος (95′ Σιψής) Παπίτσας, Γκάλιος (87′ Σαμαράς).

ΝΕΟΙ ΠΑΕ ΑΕΚ (Στέλιος Μανωλάς): Τσέλιος, Γραμματίκας, Γιαννούτσος (71′ Ψάνης) Πανουργιάς () Βιδάλης, Γαλανόπουλος, Τζάθας (63′ Αντωνίου) Καρβουνίδης (84′ Λίτσι) Κυριαζής, Η. Τσέλιος (80′ Ασπρογιάννης) Βλαχομήτρος (63′ Μίχας).

Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος.
Βοηθοί: Ηλίας Αναστασίου, Θεόδωρος Καράμπουλας.
4ος: Λάμπρος Βλιώρας.