ΜΠΑΣΚΕΤ: Τέλος πρώτου γύρου με νίκες

Ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος μπάσκετ στην Γ’Εθνική ολοκληρώθηκε με τις δύο Σερραϊκές ομάδες Ίκαροι και Ορφέας Νέου Σκοπού να παίρνουν νίκες στους αγώνες που έδωσαν. Την Πέμπτη σερί νίκη τους πέτυχαν οι Ίκαροι που κέρδισαν και τον Μαντουλίδη με 59-56, στο κλειστό γυμναστήριο Σερρών. Οι «κυανοκίτρινοι» ήταν τυχεροί στο τέλος και πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα. 20-15 ήταν το αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο και το ημίχρονο έκλεισε με τους Ικάρους μπροστά στο σκορ με 37-31. Στην Τρίτη περίοδο οι ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ και το αποτέλεσμα ήταν 48-43. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα πήρε τη νίκη με το τελικό 59-56. Ο Τράκας πρώτος σκόρερ για την ομάδα σημείωσε 18 πόντους, 12 ο Γρίψιος και 10 ο Χορτομάρης. Στην Πέμπτη θέση βρίσκεται η ομάδα με 18 βαθμούς. Στην αρχή του δεύτερου γύροι οι Ίκαροι υποδέχονται τον Μακεδονικό που έχει τους ίδιους βαθμούς στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας.

Με πολύ καλή απόδοση από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά, ο Ορφέας Νέου Σκοπού ξέσπασε απέναντι στη Νεάπολη με 87-65 και πήρε τη νίκη, στον αγώνα που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο Νέου Σκοπού. Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού αναρριχήθηκαν στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος Γ’Εθνικής και εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους. 28-24 ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 41-42. Από εκείνο το σημείο και μετά όλα άλλαξαν και με αντεπίθεση διαρκείας και προηγήθηκε με 66-51. Έπειτα μέσα σε ένα δεκάλεπτο φόρτωσε το καλάθι των Θεσσαλονικέων με 21 πόντους για να τελειώσει το ματς στο 87-65. Την επόμενη αγωνιστική έχει και πάλι εντός έδρας ματς, αυτή την φορά υποδέχεται τον Μαντουλίδη. Πρώτος σκόρερ ο Πεχλιβάνης με 28 πόντους, 17 ο Κηπουρός, 16 ο Γκουτζιομήτρος. Για την ΕΚΑΣΑΜΑΘ, σπουδαία νίκη πήρε ο Πανσερραϊκός στο Σιδηρόκαστρο κόντρα στο Ρούπελ με 58-69. Οι παίκτες του Σπύρου Ιωαννίδη βρίσκονται στην δεύτερη θέση με 9 βαθμούς. Όλα τα λεφτά το ντέρμπι με τον Αστέρα Καβάλας την επόμενη αγωνιστική για την μάχη για την πρώτη θέση.  Αντίθετα, ο ΑΟΣ έχασε από τον Αστέρα Καβάλας με 44-73 εντός έδρας.

Στο γυναικείο μπάσκετ, ο ΑΟΣ πήρε ένα σπουδαίο διπλό στην Θεσσαλονίκη απέναντι στην ομάδα του Ναύαρχου Βότση με 52-63. Στην τέταρτη θέση με 20 βαθμούς βρίσκεται ο ΑΟΣ στην Α2 κατηγορία. Την επόμενη αγωνιστική οι «πράσινες» υποδέχονται την Πυλαία με στόχο άλλη μια νίκη. Στην Α2 της ΕΚΑΣΑΜΑΘ η Ηράκλεια ηττήθηκε εντός έδρας από τον Ηρακλή Καβάλας με 49-76. Τέλος στο παιδικό πρωτάθλημα, οι Ίκαροι κέρδισαν τον ΚΑΟΔ με 66-62 και ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε από τον Αστέρα Καβάλας με 67-90