ΜΠΑΣΚΕΤ: Τα αποτελέσματα των Σερραϊκών ομάδων

Επιστροφή στις νίκες για τον Ορφέα Νέου Σκοπού μετά την ήττα από τους Ικάρους, επιβλήθηκε της Αγίας Βαρβάρας με 76-63, στον αγώνα που έδωσε στο κλειστό γυμναστήριο Νέου Σκοπού. Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού ήταν καλύτεροι και δίκαια πήραν τη νίκη. Με 19-20 προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ 35-33 ήταν το ημίχρονο υπέρ του Ορφέα. Στην συνέχεια η ομάδα πάτησε γκάζι στην επόμενη περίοδο για να φτάσει στο 61-43 και να πάρει μια ικανή διαφορά. Μέχρι το τέλος του αγώνα μπορεί να δέχτηκε σε 10 λεπτά 20 πόντους, ωστόσο πήρε τη νίκη με 76-63. Πρώτος σκόρερ ο Πεχλιβάνης με 32 πόντους, ακολούθησε ο Κηπουρός 14 πόντους και ο Καδής με 12 πόντους. Στην τέταρτη θέση στο πρωτάθλημα η ομάδα με 29 βαθμούς, ενώ την επόμενη αγωνιστική ο Ορφέας υποδέχεται την Κυριακή τον Ζέφυρο σε δεύτερο σερί ματς εντός έδρας.
  Αντίθετα, την ήττα γνώρισε στο τέλος η ομάδα των Ικάρων στην Θεσσαλονίκη από τον Ζέφυρο με 57-56. Οι «κυανοκίτρινοι» έχασαν φέτος δύο φορές από την ομάδα της Ανατολικής ακτής. Το συγκρότημα του Στέργιου Ποργιόπουλου ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 11-16. Ίδια περίπου εικόνα και με το τέλος του ημιχρόνου με την Σερραϊκή ομάδα να προηγείται με 27-34. Και στην Τρίτη περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ με 40-45 και είχε ένα προβάδισμα. Το ματς αποδείχτηκε ντέρμπι στο τέλος και στα τελευταία δευτερόλεπτα χάθηκε το θετικό αποτέλεσμα με τελικό σκορ 57-56. Στην έκτη θέση η ομάδα με 27 βαθμούς, την επόμενη αγωνιστική παίζει με τους Τιτάνες Δράμας εντός έδρας.  Στους παίδες η ομάδα των Ικάρων κέρδισε την Ένωση Καβάλας στην Ομόνοια.
Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε στην Κομοτηνή από την τοπική ομάδα με 74-62. Οι «κόκκινοι» γνώρισαν την δεύτερη ήττα εκτός έδρας μετά τις Φέρες και η άνοδος απομακρύνεται. Στην Τρίτη θέση οι παίκτες του Σπύρου Ιωαννίδη με 11 βαθμούς, την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται την Θύελλα Φερών. Και το Ρούπελ Σιδηροκάστρου ηττήθηκε στις Φέρες με 64-45 και συμπλήρωσε τρεις ήττες σε αντίστοιχα ματς. Την Φιλία Ορεστιάδας υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική η ομάδα.
Στις γυναίκες ο ΑΟΣ κέρδισε την Ολύμπια Λάρισας με 61-58 στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας για την Α2 κατηγορία. Στην τέταρτη θέση οι πράσινες με 31 βαθμούς, ενώ την επόμενη Κυριακή παίζουν με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο