ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκη Ικάρων, ήττα Ορφέα Ν.Σκοπού

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2015 για την ομάδα μπάσκετ των Ικάρων, όπως δηλαδή είχε κλείσει τις αγωνιστικές υποχρεώσεις το 2014 με νίκη. Οι «κυανοκίτρινοι» κέρδισαν στην Θεσσαλονίκη τη Νεάπολη με 59-54 και πήραν άλλο ένα διπλό και μια νίκη ακόμα στο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου έχουν κάνει ένα σερί τεσσάρων νικών και ανέβηκαν βαθμολογικά στην όγδοη θέση με 16 βαθμούς. Από την αρχή του αγώνα ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 14-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ένα καλάθι ήταν μπροστά και στο ημίχρονο με 28-30. Η ισορροπία στο ματς φάνηκε με την λήξη της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 39-39. Και η νίκη ήρθε με το τελικό 54-59, παίζοντας καλή άμυνα και περιορίζοντας τους γηπεδούχους σε μόνο 54 πόντους. Ο Γρίψιος πέτυχε 20 πόντους, ενώ ο Τράκας ακολούθησε με 14 πόντους και Γκούτζιας με 13. Επόμενο ματς για τους Ικάρους στο κλειστό της κοιλάδας κόντρα στον Μαντουλίδη.

Αντίθετα, με το αριστερό ξεκίνησε τη νέα χρονιά ο Ορφέας Νέου Σκοπού που έχασε στο κλειστό γυμναστήριο των Διαβατών με 90-80 στην παράταση. Το συγκρότημα που προπονεί ο Φώτης Κοκολιός πήγε στην τελευταία περίοδο να κλέψει τη νίκη, πήγε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως λύγισε στο τέλος. 24-20 το πρώτο δεκάλεπτο και 40-36 μπροστά οι γηπεδούχοι. 59-55 το αποτέλεσμα στην Τρίτη περίοδο και 68-68 η κανονική διάρκεια του αγώνα. Το τελικό 90-80 έδωσε τη νίκη στον Ιωνικό. Την επόμενη αγωνιστική ο Ορφέας Νέου Σκοπού υποδέχεται τη Νεάπολη εντός έδρας.  Νίκη και για την γυναικεία ομάδα του ΑΟΣ, που επικράτησε της Ασπίδας Ξάνθης με 68-40. 19 πόντους η Πρόικου, 12 η Μαρία Χωλοπούλου, 11 πόντους η Τζιαμπάζη.