ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκες για Ορφέα και παίδες Ικάρων

Στους μεγάλους, ο Ορφέας Νέου Σκοπού ήταν ο νικητής στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι που έγινε στην κοιλάδα των Αγίων Αναργύρων. Μάλιστα οι «ασπρόμαυροι» πήραν και μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα από τους Ικάρους στο πρώτο ματς στο Ν.Σκοπό. Οι δύο προπονητές έβγαλαν τα δικά τους χρήσιμα συμπεράσματα, ενόψει των αγώνων που πρόκειται να γίνουν στις 11 Ιανουαρίου, στην επανέναρξη του πρωταθλήματος Γ’Εθνικής.

Επίσης, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι η ομάδα παίδων των Ικάρων κέρδισε την αντίστοιχη του Πανσερραϊκού με 59-80, στον αγώνα που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας, για την 14η αγωνιστική. Οι μικροί του Βασίλη Χρυσανθίδη δεν άφησαν κανένα περιθώριο από την αρχή του αγώνα και πήραν τη νίκη με διαφορά πόντων. 7-20 προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, 27-36 έκλεισε το ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 38-53, ενώ το ματς έκλεισε στο 59-80