ΜΠΑΣΚΕΤ: Ικαροι-Μακεδονικός 67-66

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι οι Ίκαροι κέρδισαν και τον Μακεδονικό με 67-66, χάρη σε μια εύστοχη βολή του Ηλία Τράκα στο τέλος, στο κλειστό γυμναστήριο Σερρών. Οι «κυανοκίτρινοι» ήταν μπροστά μέχρι και 16 πόντους, αλλά τελικά πήραν μια σπουδαία νίκη που ήταν και η έκτη σερί που ανεβάζει την ομάδα βαθμολογικά. Από την αρχή του αγώνα οι Ίκαροι έδειξαν πως θέλουν το ματς, προηγήθηκαν 20-19 και στο ημίχρονο διεύρυναν την διαφορά στο 40-28. Αν και έφτασε η διαφορά στους 16 πόντους οι του Μακεδονικού την μείωσαν και έπεσε στους 5 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι το ματς και στο τέλος οι Ίκαροι με την βολή του Τράκα πήραν το ματς και το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Τράκας ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ο Χορτομάρης 15 πόντους και ο Γκούτζιας 13 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική οι Ίκαροι αγωνίζονται με την Ευκαρπία εκτός έδρας.  Στην φωτογραφία δείτε πως γιόρτασαν οι παίκτες των Ικάρων με μια selfie στα αποδυτήρια.

Δεκάλεπτα: 20-19, 40-28, 54-49, 67-66
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποριόπουλος): Καλογεράτος 12 (2), Τράκας 16 (2), Χορτομάρης 15 (3), Δημητρακάς 2, Γκούτζιας 13, Παπαδόπουλος 2, Γρίψιος 7 (1), Βουρλίδας, Φραγκούλης, Στογίλκοβιτς, Κάτος.