Το Κύπελλο στην ΕΠΣ Σερρών (3-2) το Ηράκλειο στην Αθήνα (Highlights)

Την κατάκτηση του Πανελληνίου πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων Νέων πανηγυρίζει η ΕΠΣ Σερρών που κέρδισε την αντίστοιχη ομάδα  της ΕΠΣ Ηρακλείου με 3-2, στον τελικό που έγινε στο ουδέτερο γήπεδο της Βάρης στην Αθήνα. Μεγάλη επιτυχία για τους παίκτες του Ζαχαρία Καφτάνη πέτυχαν τη νίκη με μεγάλη ανατροπή με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, παρότι ήταν πίσω στο σκορ. Αυτό ήταν το τρίτο Κύπελλο στην ιστορία της Ένωσης Σερρών και μετά από 23 χρόνια και πρώτο για την διοίκηση του Αθανάσιου Χατζηπαντελή. Πανηγύρια και στις απονομές απο τα μέλη του Δ.Σ που βρέθηκαν στην Αθήνα, μαζί με τους γονείς των παιδιών που έκαναν καλή κερκίδα. Στην κεντρική φωτο η selfie των πρωταθλητών στα αποδυτήρια. Στην κάτω φωτο προπονητής με όλα τα παιδιά της ΕΠΣΣ.

Την πρώτη καλή στιγμή την είχε η ΕΠΣ Σερρών στο παιχνίδι και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Ο Σιψής έβγαλε πολύ ωραία σέντρα από τα πλάγια, ο Φάκης πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από την εστία άουτ. Στο 7ο λεπτό και το Ηράκλειο απάντησε στην ευκαιρία με τον Νοικοκυράκη, η μπάλα πέρασε άουτ. Ένα ακόμα σουτ έγινε στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης για την ΕΠΣ Ηρακλείου. Στο 17ο λεπτό ο Καλαϊτζάκης είχε ένα σουτ η μπάλα πέρασε άουτ. Ένα λεπτό μετά η σέντρα που βγήκε από τα πλάγια για το Ηράκλειο από τον Χαϊντίνη ο Νοικοκυράκης έκανε το πλασέ η μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0. Στο 25ο λεπτό ο Χάϊντίνης έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ. Στην συνέχεια η ΕΠΣ Σερρών πήρε το κέντρο και ανέβασε ρυθμούς. Στο 33ο λεπτό ο Σιψής έβγαλε πολύ ωραία πάσα για τον Κιουσεκτσίδη, αυτός έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία.

Στο 38ο λεπτό ο Παναγιώτης Σιψής (παίκτης της Νίκης Χριστός) βρέθηκε μέσα στην περιοχή, προσωρινά έπεσε, σηκώθηκε και έκανε ένα όμορφο ψιλοκρεμαστό πλασέ για να κάνει το 1-1 για την ΕΠΣ Σερρών.

Στο 44ο λεπτό έγινε η ολική ανατροπή με ωραίο φάουλ του Παναγιώτη Αραμπατζή (παίκτη της ΠΣ Σέρρες) η μπάλα κατέληξε κατευθείαν στα δίχτυα για να γίνει το 2-1 για την ΕΠΣ Σερρών. Σα να μην έφτανε αυτό, η Σερραϊκή ομάδα διεύρυνε το σκορ και πέτυχε και τρίτο γκολ με σουτ έξω από την περιοχή με σκόρερ τον Γιάννη Φάκη (ΠΟΣ 2000) στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης το Ηράκλειο έχασε ευκαιρία για το 3-2, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάκη. Ένα λεπτό μετά μακρινό σουτ του Αραμπατζή η μπάλα άουτ. Στο 56ο λεπτό ο Χιώτης βγήκε τετ-α-τετ και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ. Ένα λεπτό μετά ο Σιψής έχασε και αυτός μεγάλη ευκαιρία για τέταρτο γκολ. Η ΕΠΣ Ηρακλείου μείωσε σε 3-2 στο 62ο λεπτό με τον Μακρυγιαννάκη με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή.

Ένα λεπτό μετά απίστευτη ευκαιρία έχασε ο Σιψής, όμως πέρασε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε άουτ. Στο 65ο λεπτό η σέντρα σουτ που έγινε ο Αποστολόπουλος έδιωξε την μπάλα σωτήρια. Ένα ακόμα σουτ έκανε ο Παπαδάκης που πέρασε άουτ. Ένα λεπτό μετά στο 87ο λεπτό ο Σιψής πέρασε δύο παίκτες, σούταρε και η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ.  Και ο Αραμπατζής στο 88ο λεπτό θα μπορούσε να κάνει το 4-2, σουταρε άουτ. Στο 91ο λεπτό έχασαν ευκαιρία του Ηρακλείου έπεσε ο παίκτης πριν το σουτ και μπλόκαρε ο Μαδένης. Τελευταία φάση είχαν και δοκάρι οι του Ηρακλέιου, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 3-2 υπέρ των Σερραίων.

ΕΠΣ ΣΕΡΡΩΝ: (Ζ.Καφτάνης) Μαδένης, Θωμαίδης, Θεοδωρίδης (46’ Αποστολόπουλος), Δήμος, Γιαξής, Παπαδόπουλος Στ, Αναγνωστάκης (67′ Νέος), Αραμπατζάκης, Κιουσεκτσίδης, Σιψής (87’Μαϊκόπουλος), Φάκης.

ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ:  (Ν.Τριβιζαδάκης) Κιλάδης, Μακρυγιαννάκης, Καλαϊτζάκης (52’ Παπαδάκης), Χαϊντίνης, Νοικοκυράκης, Κουγιουμτζής (62′ Αρχοντάκης), Κουρίνος, Ζερβάκης, Χιώτης, Αλεξάκης, Δολαψάκης.

Οι πρωταθλητές παίκτες της ΕΠΣ Σερρών είναι οι εξής.

Μαδένης Δημήτρης (Μέγας Αλέξανδρος Νέας Ζίχνης), Θωμαΐδης Νίκος (Πήγασος), Παπαδόπουλος Σάββας (ΠΟΣ 2000), Δήμος Ευάγγελος (Πήγασος), Αναγνωστάκης Γιώργος (Π.Σ. Σέρρες), Θεοδωρίδης Κώστας (ΠΟΣ 2000), Γιαξής Κυριάκος (Πήγασος), Αραμπατζής Παναγιώτης (Π.Σ. Σέρρες), Φάκης Γιάννης (ΠΟΣ 2000), Σιψής Παναγιώτης (Νίκη Χριστός), Κιουτσεκτσίδης Ιωάννης (Πήγασος), Κλειτσιώτης Στέργιος (Απόλλων Παραλιμνίου), Νέος Φίλιππος (Εθνικός Σιδηροκάστρου), Μαϊκόπουλος Χρήστος (Εθνικός Σιδηροκάστρου), Γκαϊδατζάκης Τριαντάφυλλος (Πήγασος), Ηλιάδης Άγγελος (Ίβηρα), Αποστολόπουλος Απόστολος  (Πήγασος),Τζελέπης Αθανάσιος (Πήγασος).

Δείτε τα γκολ μέσω του διαδικτυακού site telesport.com που έδειξε το ματς.