ΤΕΝΙΣ: Έχασε ο Στέφανος Τσιτσιπας στον τελικό με τον Ραφαελ Ναδάλ

Μετα από έναν συγκλονιστικό τελικό χθες το βράδυ δεν τα κατάφερε ο Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπας να σηκωσει το τρόπαιο του Rogers Cup, αφού ηττήθηκε 0-2 σετ (2-6, 6-7) από τον Ισπανό Ραφαέλ Ναδάλ στο Τορόντο και τερμάτισε στην δεύτερη θέση.

Διαβασε σε άλλο άρθρο του FONH.GR τις πρώτες μεταγραφές του Πανσερραϊκού.

Στο πρώτο σετ ο Ισπανός τενιστας κέρδισε αρκετά άνετα με 2-6 σε 34 λεπτά και έκανε το 0-1, αφού ήταν πολύ σταθερός. Αβίαστα λάθη και εκνευρισμός κυριως από άγχος για τον Έλληνα αθλητή.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπας ήταν συγκλονιστικός το πάλεψε γενναία ως το τέλος και βελτίωσε πολύ τα λάθη και πήρε πόντους, εκανε μια εκπληκτική προσπάθεια. Από 3-5 που έχανε, έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 6-5 κουράζοντας τον Ναδάλ. Έπειτα ισοφάρισε ο Ναδάλ σε 6-6.

Στο ται μπρεικ προηγήθηκε 3 φορές ο Στεφανος και αντίστοιχες ισοφαρίστηκε. Ώσπου μετά ο Ισπανός επικράτησε με 4-7 και κέρδισε και το δεύτερο σετ με 6-7. Όλα αυτά σε 1 ώρα και 8 λεπτά.

Ο Έλληνας τενίστας είναι σαν τερματισε πρώτος για εμάς αφου έκανε ένα εκπληκτικό τουρνουά, ενώ είχε και γενέθλια χθες.
Τον περασμένο Απρίλιο παντως είχε ξανα χάσει από τον Ναδάλ στην Βαρκελώνη.

80ος τίτλος για τον μεγάλο Ισπανό τενίστα που έχει και 17 γκραν σλαμ.

O Έλληνας τενίστας θυμιζουμε πως για να φτάσει στον τελικό κερδισε τέσσερις αθλητές του Τοp-10 και νίκησε κατά σειρά τους Ντόμινικ Τίεμ, Νόβακ Τζόκοβιτς, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, Κέβιν Άντερσον. Ανέβηκε στην 15η θέση και θεωρείται μεγάλη επιτυχία.

«Συνέχισε έτσι, έχεις μέλλον μπροστά σου”, του είπε μετά τον αγώνα ο Ράφα Ναδάλ.

2 εκατ. Δολλάρια θα βάλει στον τραπεζικό του λογαριασμό από το Τουρνουά ο Στέφανος Τσιτσιπας.