Τελικός Κυπέλλου ΕΠΣΣ: Λιθότοπος-Σκούταρι 0-2

Με γκολ των Αλέξη Πασχαλούδη και Σάκη Γκόγκα, η Ελπίδα Σκουτάρεως κατέκτησε το φετινό Κύπελλο της ΕΠΣ Σερρών, κερδίζοντας στον τελικό την Δόξα Λιθοτόπου με 0-1, στο δημοτικό γήπεδο Σερρών.

Πολύς κόσμος στο γήπεδο και φίλαθλοι και των δύο ομάδων και ουδέτεροι σε μια γιορτή του ποδοσφαίρου που διοργάνωσε η ΕΠΣ Σερρών. Φιλικό των παιδικών ομάδων πριν το ματς και το Κύπελλο έδωσε στους νικητές ο νέος πρόεδρος της ΕΠΣΣ Αθανάσιος Χατζηπαντελής. Στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μουτίδης έδωσε για τον Σιδηρόπουλο αυτός έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 20ο λεπτό η Ελπίς Σκουτάρεως άνοιξε το σκορ με σκόρερ τον Αλέξη Πασχαλούδη. Ήταν η εκτέλεση φάουλ από τον Ζαχαριά, ο έμπειρος αμυντικός του Σκουτάρεως πέτυχε με κεφαλιά το γκολ και έκανε το 0-1 για την ομάδα του, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπογιατζής για τον Λιθότοπο σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 31ο λεπτό μακρινό σουτ του Γκρούλιου, ο Νικολούδης έδιωξε με δυσκολία την μπάλα σε κόρνερ. Στο 37ο λεπτό ο Γκόγκας έβγαλε την σέντρα, ο Ζαχαριάς πήρε την κεφαλιά και ο Ματενόγλου έδιωξε την μπάλα. Στην επανάληψη η Δόξα Λιθοτόπου πίεσε για την ισοφάριση, στο 57ο λεπτό ο Μουτίδης έδωσε για τον Σιδηρόπουλο που σούταρε και η μπάλα βρήκε σε αμυντικούς. Στο 60ο λεπτό σουτ του Σαββίδη η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ. Στα επόμενα 20 λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με αποτέλεσμα να μην έχουμε κάποια φάση.  Στο 80ο λεπτό το κόρνερ του Στεφανίδη για το Σκούταρι, ο Μουσικάκης πήρε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 85ο λεπτό νέο σουτ του Στεφανίδη η μπάλα δίπλα από τα δοκάρια. Στις καθυστερήσεις το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σάκης Γκόγκας κάνοντας με κοντινό σουτ το 0-2 για το Σκούταρι. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Ελπίς Σκούταρεως να αναδεικνύεται Κυπελλούχος ΕΠΣ Σερρών. MVP αναδείχθηκε από τους εκπροσώπους του τύπου και προπονητές ο Αλέξανδρος Πασχαλούδης αρχηγός της Ελπίδας Σκουτάρεως.

ΔΟΞΑ ΛΙΘΟΤΟΠΟΥ: (Μπ.Χρυσοστομίδης,  Ματενόγλου, Ιακωβίδης, Αβραμίδης, Δημητρίου (71’ Ζαχαριάδης), Τρούπης, Σαββίδης, Σιδηρόπουλος,  Γκρούλιος, Μπογιατζής (52’ Ζυγκερίδης), Μουτίδης, Παπαδόπουλος (83’ Αν.Σαββίδης).

ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ: (Α.Γκράτσιος) Νικολούδης, Κωφοκώτσιος, Δίγκας, Κουτζαβασίλης, Μουσικάκης, Αντωνογλούδης (59’ Κ.Σιδηρόπουλος), Πασχαλούδης, Ουζούνογλου (80’ Στεφανίδης), Γκόγκας, Τάντιτς (70’ Κεχαγιάς), Ζαχαριάς.

Διαιτητής: A.Φωτιάδης, Βοηθοί Καμπούρης, Μαλλίδης.

4ος: Σαφούρης. (Σερρών).