Τελικός: Ηρόδοτος-Ελπίς Σκουτάρεως 1-0 (Φωτό)

Δεν κατάφερε να πάρει το τρόπαιο του Κυπέλλου Ερασιτεχνών η Ελπίδα Σκουτάρεως, αφού έχασε με ένα γρήγορο γκολ με 1-0 από τον Ηρόδοτο, στον τελικό που έγινε στο ουδέτερο γήπεδο των Σπάτων στην Αθήνα. Το γκολ του Κεφαλούκου στο 7ο λεπτό έδωσε το Κύπελλο στην ομάδα της Κρήτης. Περισσότεροι από 300 φίλαθλοι της Ελπίδας Σκουτάρεως έδωσαν το παρόν στο γήπεδο των Σπάτων στην Ανατολική Αττική και υποστήριξαν την Σερραϊκή ομάδα, όμως δεν πανηγύρισαν την κατάκτηση του Κυπέλλου. Κάτω η σέλφι παικτών στα αποδυτήρια με τον Σάκη Γκόγκα πρωταγωνιστή, παρά την ήττα.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ηρόδοτος άνοιξε το σκορ με τον Λάμπρο Κεφαλούκο, η κεφαλιά που επιχείρησε μετά από σέντρα που βγήκε από τον έμπειρο Κοιλιάρα μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικολούδη για να κάνει το 1-0 για την Κρητική ομάδα. Το γκολ αυτό αιφνιδίασε την Ελπίδα γιατί ήταν και στην πρώτη φάση του ματς. Στο 16ο λεπτό ο Φραγκουλάκης έκανε ένα σουτ που ήταν αδύναμο, ο Νικολούδης μπλόκαρε. Στο 32ο λεπτό του αγώνα ο Γεωργιάδης θα εκτελέσει το φάουλ, η πρώτη κεφαλιά θα βρει τον Ουζούνογλου και ο Γκόγκας προ του γκολκίπερ Λουτριώτη δεν θα μπορέσει να σκοράρει. Δύο λεπτά αργότερα το φάουλ θα εκτελεστεί ο Πασχαλούδης θα πάρει την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 39οο λεπτό ο Φραγκουλάκης έκανε το σουτ ο Νικολούδης έδιωξε στην συνέχεια έγινε φάουλ. Στο 43ο λεπτό διπλή προσπάθεια για τον Ηρόδοτο, με σουτ των Μυλωνά και Μπερνιδάκη, ο Κωφοκώτσιος έδιωξε σωτήρια την μπάλα αφού κόντραρε πάνω του και έγινε και επιθετικό φάουλ. Έτσι τελείωσε το ημίχρονο με τον Ηρόδοτο να προηγείται. Στην επανάληψη, στο 55ο λεπτό το Σκούταρι έχασε νέα ευκαιρία για την ισοφάριση, η σέντρα που βγήκε από τα πλάγια, ο Κεχαγιάς έκανε το σουτ ο γκολκίπερ μπλόκαρε. Στο 66ο λεπτό ο Κεχαγιάς εκτέλεσε το φάουλ ο Κουτζαβασίλης έστειλε την μπάλα άουτ με σουτ. Στο 71ο λεπτό ο Φραγκουλάκης βγήκε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ, όμως ο Νικολούδης έδιωξε σωτήρια για την Ελπίδα το ψιλοκρεμαστό πλασέ που πήγε να γίνει.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ζαχαριάς έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 που δεν έγινε. Στο 80ο λεπτό εξ’ επαφής σουτ του Μπάμπή μέσα από την περιοχή η μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 85ο λεπτό τετ-α-τετ πάλι ο Φραγκουλάκης το σουτ έξω από τα δοκάρια.  Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Ηρόδοτο να παίρνει τη νίκη και το Κύπελλο Ερασιτεχνών. Και οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει την άνοδο στην Γ’Εθνική τη νέα αγωνιστική περίοδο, ο Ηρόδοτος μέσω πρωταθλήματος, η Ελπίδα Σκουτάρεως μέσω Κυπέλλου Ερασιτεχνών. Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Ηρόδοτου χαιρέτησαν τους παίκτες της Ελπίδας Σκουτάρεως ως ένδειξη σεβασμού στον χαμένο του αγώνα.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: (Λ.Βασιλειάδης) Λουτριώτης, Μπαλάφας, Κανδυλάκης, Κεφαλούκος, Προβυδάκης, Μωραϊτης, Αχιλλέως, Κοιλιάρας, Μυλωνάς (65’ Μπάμπης), Φραγκουλάκης, Μπερνιδάκης (77’ Γαρυφαλλάκης).

ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ: (Η.Εγγονίδης) Νικολούδης, Παπαδόπουλος, Κουτζαβασίλης, Κωφοκώτσιος, Μουσικάκης, Πασχαλούδης, Κεχαγιάς, Ουζούνογλου (62’ Αγγελακάς), Γκόγκας, Τάντιτς (74’ Αντωνογλούδης), Γεωργιάδης (54’ Ζαχαριάς).

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά).