Πρόκρ.Μουντιαλ: Κύπρος-Ελλαδα 1-2

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου κέρδισε μέσα στην Κύπρο την αντίστοιχη Εθνική με 1-2 και πέρασε στην δεύτερη θέση και ελπίζει για να προκριθεί στο Μουντιάλ στη Ρωσία. Δυο βαθμούς πανω από την Βοσνία το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Την Τρίτη με το Γιβραλτάρ εντος έδρας θέλει πολλά γκολ στην τελευταία αγωνιστική.

Αυτήν τη στιγμή η χώρα μας βρίσκεται στην 6η θέση της κατάταξης των δευτέρων, ωστόσο δεν μπορεί να αυξήσει τη βαθμολογική συγκομιδή της, αφού οι βαθμοί απέναντι στις ουραγούς των ομίλων, εν προκειμένω απέναντι στο Γιβραλτάρ, δεν υπολογίζονται.

Οι Κύπριοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν στο σκορ με 1-0 με τον Πιέρος Σωτηρίου στο 18ο λεπτό. Η Εθνική μας ισοφάρισε με ωραία προσπάθεια του Κώστα Μήτρογλου σε 1- στο 24ο λεπτό. Και αμέσως μετά στο 26ο λεπτό ο Αλέξανδρος Τζιόλης με κεφαλιά έκανε το 1-2 για την Εθνική μας ομάδα. Αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Μήτρογλου έχασε μεγάλες ευκαιρίες για το 1-3. Δοκάρι είχε ο Μανταλος στο 56ο λεπτό. Μέχρι το τέλος κράτησαν οι διεθνείς και πήραμε πολύτιμη νίκη.

Νωρίτερα, σε ένα αμφίρροπο ματς, η Βοσνία έχασε στην έδρα της από το Βελγιο με 3-4!