Πρόκριση για το Σκούταρι στην Ξάνθη (0-1) -(Highlights)

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών πήρε η Ελπίς Σκουτάρεως, που κέρδισε τον Άρη Αβάτου στην Ξάνθη με 0-1 με γκολ του Μπόζινταρ Τάντιτς. Η Σερραίκη ομάδα συνεχίζει στον θεσμό και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι και τον τελικό της διοργάνωσης έχει όλα τα ματς εντός έδρας. Οι Κυπελλούχοι του Ν.Σερρών μπορεί να μην έχουν ακόμα υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της Επίλεκτης, ωστόσο προχωρούν στο Κύπελλο. Στο 11ο λεπτό του αγώνα μπήκε το χρυσό γκολ με τον Μπόζινταρ Τάντιτς να είναι ο σκόρερ με δυνατό σουτ. Στο 32ο λεπτό ο Στεφανίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του Σκουτάρεως, όμως ο γκολκίπερ Αρμουτζάκης του είπε όχι και απέκρουσε την μπάλα. Στην επανάληψη, ο Χαριτίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο γκολκίπερ Νικολούδης μπλόκαρε εντυπωσιακά. Στο 75ο λεπτό ο Σάκης Γκόγκας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει γκολ, όταν η γυριστή κεφαλιά, πήγε στον Αμουτζάκη που την έστειλε δύσκολα σε κόρνερ. Και στο 89ο λεπτό ο Κουτσούμπας για τους γηπεδούχους πήρε την κεφαλιά, ο Νικολούδης μπλόκαρε σωτήρια. Το τελικό 0-1 έδωσε τη νίκη-πρόκριση στην Ελπίδα Σκουτάρεως. Μάλιστα στο γήπεδο του ΑΟΞ στην Ξάνθη βρέθηκαν και περισσότεροι από 150 φίλαθλοι που υποστήριξαν την ομάδα να πάρει τη νίκη-πρόκριση και η διοίκηση της Ελπίδας τους ευχαρίστησε με μια ανακοίνωση που εξέδωσε μέσω Facebook. Την Τετάρτη 19 Απριλίου το επόμενο ματς στο Σκουτάρι για την Ελπίδα για το Κύπελλο Ερασιτεχνών σε νοκ-άουτ και πάλι ματς με τον νικητή του ζευγαριού ΑΕ Διδυμοτείχου-ΠΑΟ Κοσμίου. Στην φώτο η σελφι των νικητών στα αποδυτήρια με τον Σάκη Γκογκα να πρωταγωνιστεί.  Mέσω του Kirkastv δείτε τις καλύτερες φάσεις και το γκολ.

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ: Αμουτζάκης, Κούτας, Μπουτακίδης, Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Τσουκρίογλου (46΄ Πασχαλάκης), Δόντσος, Δεσύλλας, Γκέκας, Χαριτίδης (86΄ Βασιλειάδης Γ), Ευθυμιάδης (70΄ Βασιλειάδης Ι.).

ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ: (Η.Εγγονίδης) Νικολούδης, Κωφοκώτσιος, Πασχαλούδης, Δίγκας, Κουτζαβασίλης, Μουσικάκης, Ουζούνογλου (80΄ Κεχαγιάς), Γεωργιάδης, Στεφανίδης (67΄ Ζαχαριάς), Τάντιτς (87΄ Παπαδόπουλος Σ), Γκόγκας.