Μπάσκετ: Πανσερραϊκός-Δημοκριτειο Κομοτηνής 67-78 (φωτό)

Αποκλείστηκε ο Πανσερραϊκός απο την συνέχεια της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, αφου ηττηθηκε από το Δημοκριτειο Κομοτηνής με 67-78 στο ΔΑΚ Ομόνοιας, για τα playoffs την ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Σε ένα κατάμεστο κλειστό από κόσμο και οργανωμενους CHE GUEVARA CLUB και RED LIONS που έδωσαν το παρών και υποστηρίξαν την ομάδα, αλλά δεν καταφερε να προκριθει.

Διαβαστε σε άλλο άρθρο του FONH.GR για το ντέρμπι Ικαροι-Καβάλα.

1-2 εγινε η σειρά των αγώνων και έσπασε το πλεονέκτημα έδρας του Πανσερραϊκού.

Εξαιρετικά ατυχα τα λιοντάρια, τραυματίστηκε ο Ιακωβίδης στον προσαγωγό στο πρωτο δεκαλεπτο την ωρα που εκανε θεαματικη ταπα και λίγο μετά ο Παρχαριδης στο δευτερο έπεσε στο παρκέ για να προλάβει την μπάλα, οι πληροφορίες κάνουν λόγο για διάστρεμμα. Σημαντικές απώλειες για την ομάδα.

Στο πρωτο δεκαλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-16. Το ημιχρονο ολοκληρώθηκε με τον Πανσερραϊκο να προηγειται με σκορ 37-34. 37-36 το πρώτο καλάθι για το Δημοκρητειο και με σερί 37-41. Τρεις ευστοχες βολές του Γεωργιανού 40-41. 43-43 με διποντο, ντέρμπι ξανά 4 λεπτά για το τέλος. Προβάδισμα 5 πόντων για την ομάδα της Κομοτηνής 43-48 και 45-50. Τέλος τρίτου δεκάλεπτου 50-52.

Δύο καλάθια από το Δημοκρίτειο στο 50-56 το σκορ. 53-61 άνοιξε για λίγο η διαφορα. 53-67 5.20 λεπτά πριν το τέλος, πρώτη φορά στους 14 πόντους. Και 53-70 με απίστευτο τρίποντο του Στασινοπουλου, 3 λεπτά για το τελος. Στην συνέχεια 67-75 μείωσε η ομάδα αλλά δεν είχε χρόνο λιγότερο απο 1 λεπτό πριν το τέλος. Τελικό αποτέλεσμα 67-78. Πρώτος σκόρερ για τους «κόκκινους” ο Γεωργιανός που πέτυχε 16 πόντους, ενώ ακολουθησε ο Καρασαββίδης με 15 πόντους. Για τους Θρακιώτες ο Στασινόπουλος πρώτος σκορερ και αγώνα με 23 ποντους.

Δεκάλεπτα: 14-16, 37-34, 50-52, 67-78.

«Στοίχισαν οι δύο τραυματισμοί σημαντικών παικτών μας, ωστόσο τα παιδιά το πάλεψαν ως το τέλος”, τόνισε ο προπονητής των «λιονταριών” Φώτης Κοκολιος.

Το Δημοκριτειο κάνει το 2-1 στις νίκες και θα παίξει στους «4” της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με τον Λεύκιππο Ξάνθης, σε ουδέτερο γηπεδο ή στο κλειστό Παγγαιου η Ελευθερούπολη.

Πριν λίγες ημέρες αποκλείστηκε και ο ΑΟΣ από τον Αστέρα Καβάλας.

Τη νέα χρονιά στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ, Πανσερραϊκος, Ορφέας Νέου Σκοπού, ΑΟΣ, Ρούπελ Σιδηροκάστρου, Ηράκλεια.