ΜΠΑΣΚΕΤ: Πτήση Ικάρων για τίτλο, ήττα για Ορφέα

Ένα καλό Πάσχα πρόκειται να κάνουν οι παίκτες των Ικάρων, αφού ξεπέρασαν και την αντίσταση του Μακεδονικού και η διακοπή του πρωταθλήματος συνεχίζει να τους βρίσκει στην κορυφή της Γ’Εθνικής. Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου αν και συνάντησαν δυσκολίες στο ματς, τελικά κέρδισαν με ανατροπή στην επανάληψη τους Θεσσαλονικείς και πήραν ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο δέχτηκαν τριάντα πόντους και βρέθηκαν να χάνουν με 20-30, ενώ στο ημίχρονο ο Μακεδονικός ήταν μπροστά στο σκορ με 37-43. Στην επανάληψη οι Ίκαροι πάτησαν γκάζι και έφτασαν με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι μπροστά στο σκορ με 61-55 και μέχρι την λήξη του αγώνα διεύρυναν την διαφορά στο τελικό 80-64. Πρώτος σκόρερ ο Γρίψιος με 22 πόντους, ακολούθησε ο Γεωργιανός με 20 πόντους και ο Τράκας 14 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική υπάρχει το ντέρμπι με τον Ορφέα Νέου Σκοπού εκτός έδρας που θα γίνει στις 30 Απριλίου. Επίσης ανακοινώθηκε το πρόγραμμα για τους αγώνες που πρόκειται να δώσει η ομάδα παίδων των Ικάρων στο κλειστό της Σταυρούπολης, για την τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Οι πρωταθλητές Ανατολικής Μακεδονίας θα αντιμετωπίσουν στο πρώτο ματς τον ΑΟΚ Βέροιας στις 19 Απριλίου, ενώ θα αγωνιστούν και με τον Ολυμπιακό Καρδίτσας και με τον Κεραυνό Αγίου Γεωργίου Γρεβενών.

Δεκάλεπτα: 20-30, 37-43, 61-55, 80-64
Διαιτητές: Καρακώστας-Κοντογιάννης
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Στ..Ποριόπουλος): Γιαννούλης, Γρίπσιος Π. 22, Παπαπασχάλης, Γεωργιανός 20 (1), Τράκας 14 (2), Μποζατσίδης, Γρίψιος Χ, Γκουτζιάς, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 5 (1), Θολιώτης 10, Φώτογλου 9 (1).

Από την άλλη πλευρά, ο Ορφέας Νέου Σκοπού δεν τα κατάφερε κόντρα στον Μαντουλίδη εκτός έδρας και ηττήθηκε με 83-55. Στο πρώτο δεκάεπτο οι ασπρόμαυροι ήταν μπροστά στο σκορ με 11-16, ενώ στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 37-31. Στην επανάληψη, το σκορ με το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν 56-51, ενώ στην τέταρτη περίοδο η ομάδα δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί και έχασε με σκορ 83-55. Πρώτος σκόρερ ο Χατζής με 11 πόντους, ακολούθησε ο Χατζηανδρέου με 10 πόντους και ο Πεχλιβάνης με 9 πόντους. Στον Ορφέα Νέου Σκοπού περιμένουν το τουρνουά που θα γίνει από 18-21 Απριλίου με την συμμετοχή πολλών ακαδημιών μεταξύ αυτών ΠΑΟ,ΠΑΟΚ και Άρη, αλλά και με τον Φραγκίσκο Αλβέρτη να δίνει το παρόν.

Διαιτητές: Παπαθωμά – Γεωργούλης

Δεκάλεπτα: 11-16. 37-31 (ημ.), 56-51, 83-55

Ορφ. Ν.Σκοπού (Φ.Κοκολιός): Πεχλιβάνης 9 (1), Ιακωβίδης 4, Χατζής 11, Τσανάκας 3 (1), Χατζηανδρέου 10, Ιωσηφίδης 9 (1), Χαβαλές 9, Αξιαρλής, Κουτσιαντζής, Ποδώνης, Καντζουρίδης, Δρουμαλιάς.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, το ματς του Πανσερραϊκού στην Ελευθερούπολη κόντρα στην τοπική ομάδα θα γίνει στις 19 Απριλίου. Στο τοπικό ντέρμπι το Ρούπελ Σιδηροκάστρου κέρδισε στην Ηράκλεια  με σκορ 35-81. Ο ΑΟΣ πέρασε από τη Δράμα και κέρδισε την Δόξα Βώλακα με 27-65.

Στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας στις γυναίκες ο ΑΟΣ γνώρισε την ήττα από την Σταυρούπολη με 60-62 στην παράταση εντός έδρας . Η ομάδα του Κώστα Δώδου περιμένει τις εξελίξεις αναφορικά με την παραμονή στην κατηγορία.