ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκες για Ικάρους και Πανσερραϊκό στις πρεμιέρες (φωτο)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν οι Ίκαροι το ταξίδι τους στην Β’Εθνική, αφού πήραν την πρώτη νίκη κόντρα στην Ασπίδα Ξάνθης με 76-59,στο κλειστό της κοιλάδας. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 17-22, ενώ στην συνέχεια οι Ίκαροι ισορρόπησαν το ματς και με το τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 44-42. Η επανάληψη ήταν καλύτερη η ομάδα στην Τρίτη περίοδο πήρε μια διαφορά και ήταν μπροστά στο σκορ με 63-52. Μέχρι το τέλος διεύρυναν και την διαφορά και έκλεισαν το σκορ στο 76-59.

Πρωτος σκόρερ ο Γκατζιας με 22 πόντους, Κακιουζης 18 πόντους, Γριψιος 10. Σημαντική η υποστήριξη των φιλάθλων στο πρώτο παιχνίδι.

Το πρωί της Κυριακής τελέστηκε αγιασμός όλων των τμημάτων, μέσα σε καλό κλίμα.

Δεκάλεπτα: 17-22, 44-42, 63-52, 76-59
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Θεοδώρου
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Στ.Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 10, Σιδερίδης, Γεωργιανός 9, Τράκας 4, Γκάτζιας 22, Φώτογλου 7, Γκούτζιας 1, Θολιώτης 5, Κακιούζης 18.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 11, Τσιώγκας 14, Γρούδος 4, Κλωναράς 3, Σαββίδης 10, Άνθης, Κουτσογιάννης 6, Γκέλιος 9, Μασμανίδης 2.

Μαχητές Δόξα Πεύκων-Ανατόλια 82-79

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός πήρε το ντέρμπι στην πρεμιέρα κόντρα στον ΑΟΣ με σκορ 53-61, στο κλειστό της Ομόνοιας.

Μάλιστα ήταν δεύτερη νίκη για φέτος, αφού κέρδισε και στον θεσμό του Κυπέλλου. Για τρεις περιόδους οι πράσινοι ήταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο φόρτσαραν στο τέλος οι κόκκινοι και πήραν σπουδαίο διπλό. Πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για την Ηράκλεια που κέρδισε στην έδρα της την Δόξα Βώλακα με 84-50. Αντίθετα ήττα για το Ρούπελ Σιδηροκαστρου στην Προσοτσάνη (59-54).

Από την άλλη πλευρά οι γυναίκες του Πανσερραϊκού γνώρισαν την ήττα από τον ισχυρό Πανιώνιο με 34-82 στο ΔΑΚ Σερρών και αποκλείστηκαν από τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μετά από αυτό το ματς οι κόκκινες στρέφουν την προσοχή τους τώρα στο πρωτάθλημα της Α2 και το παιχνίδι με τον Ηρακλή την επόμενη Κυριακή.

Στους παίδες, η ΑΕΣ κέρδισε τον Πανσερραϊκό με 33-90 και ο Ορφ.Ν.Σκοπού το Ρούπελ στην έδρα του με 35-89.

φωτο: facebook ΙΚΑΡΟΙ, anexartitos.gr, Πανσερραικος γυναικείο τμήμα μπάσκετ