ΜΠΑΣΚΕΤ: Ικαροι-Ερμής 79-77-Νίκη κορυφής ο Πανσερραϊκός

Μεγάλη νίκη πήραν οι Ίκαροι κόντρα στον Ερμή Λαγκαδά  με 79-77, στο κλειστό γυμναστήριο Σερρών, για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικης. Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιοπουλου ζήτησαν με πάθος τη νίκη και τα κατάφεραν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ήταν μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι 20-18. Στην επανάληψη το ημίχρονο έκλεισε με ισοπαλία στο 37-37. Στην τρίτη περίοδο οι κυανοκίτρινοι πέρασαν έναν πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου με 54-53. Το ματς πήγε στην παράταση αφού η κανονική διάρκεια του έληξε 63-63.

Εκεί καθάρισε όμως ο Κακιούζης με την εμπειρία του και στην εκπνοή με ανάποδο λεϊ απ διαμόρφωσε το τελικό 79-77.

Δεκάλεπτα: 20-18, 37-37, 54-53, 63-63(κ.α), 79-77(Παράταση)

ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Στέργιος Ποργιόπουλος): Γριψιός 22, Γεωργιανός 8, Τράκας, Γκατζιάς 14, Φώτογλου2, Θολιώτης 9, Κακιούζης 22, Γκούτζιας

Ερμής Λαγκαδά (Τσούρμας): Καΐκλής, Μέλιος , Μήνου, Ελευθεριάδης, Τοπουζίδης, Μάρουσιτς , Παρίτσης, Πηλικούδης, Δημητρακάς, Γκαμούρας, Αβοκάτο, Κοτσάνος.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κόντρα στον ΚΑΟΔ με 79-63, στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Οι κόκκινοι έκαναν το 5/5 και έμειναν στην πρώτη θέση.

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η ομάδα του Ρούπελ Σιδηροκάστρου που κέρδισε στη Δράμα τον τοπικό Απόλλωνα με 53-71. Για τρεις πόντους έχασε η Ηράκλεια στη Δράμα από τον τοπικό Απόλλωνα με 60-57. Τέλος το αήττητο στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας γυναικών έσπασε η Πυλαία που κέρδισε τον Πανσερραϊκό με 51-64 εντός έδρας.

ΦΩΤΟ-ΠΗΓΗ: ΙΚΑΡΟΙ, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ FACEBOOK