ΜΠΑΣΚΕΤ: Διπλό για Ικάρους στο Αγρίνιο (65-87) -2/2 για Πανσερραϊκό (φωτο)

Πέρασε σαν σίφουνας η ομάδα των Ικάρων από το Αγρίνιο, κερδίζοντας την τοπική ομάδα με σκορ 65-87.
Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των κυανοκιτρινων στο πρωτάθλημα και πρώτο διπλό, που φέρνει την ομάδα στην πρώτη θέση.
Στην πρώτη περίοδο οι Σερραίοι προηγήθηκαν με 17-18. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 36-49. Με φαουλ επίθεση βρέθηκε να προηγείται με 20 πόντους στο 51-71. Μάλιστα μέχρι το τέλος διεύρυνε και την διαφορά και κέρδισε με 65-87. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κακιούζης με 23 πόντους, ακολούθησε ο Φώτογλου με 22 πόντους και ο Γκάτζιας με 17 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική οι Ίκαροι παίζουν με το Κολλέγιο Ανατόλια στο ΔΑΚ Σερρών, την Κυριακή.

Δεκαλεπτα: 22-25, 36-49, 51-71, 65-87
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Λογοθέτης
Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μυριούνης): Τασόπουλος 8, Μπερερής 13, Κυριλής Θ. 3, Μουρατίδης 10 (2), Γκρέκας 15 93), Κυριλής Δ., Ρέντζιος, Κασαμπαλής 4, Μήτσου 4, Σταύρου 6, Τάγκας 2.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 10, Σιδερίδης, Γεωργιανός 9 (2), Τράκας 2, Γκάτζιας 17 (3), Φώτογλου 22, Γκούτζιας, Κεμανετζής, Τοπάλης, Θολιώτης 4 (1), Κακιούζης 23.

Γέφυρα-Μαχητές Δόξας Πεύκων 74-77

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός έκανε το 2χ2 και κερδισε την Προσοτσάνη με 77-52 στο κλειστό της Ομόνοιας.

Το Ρουπελ Σιδηροκάστρου κέρδισε στην έδρα του την Ηράκλεια με 82-56 και πήρε την πρώτη του νίκη. Ο Ζενίθ 88.8 ΑΟΣ στο Παγγαίο εκτός έδρας κερδισε με 53-65. Με το δεξί στην Α2 κατηγορία μπήκαν οι γυναίκες του Πανσερραϊκού που κέρδισαν τον Ηρακλή με 54-48 εντός έδρας στην πρεμιέρα.

Φωτο-Πηγή: facebook Ικαροι, Panserraikos bc