ΜΠΑΣΚΕΤ: Διπλό ανόδου οι Ίκαροι, έχασε ο Ορφέας

Νέο διπλό ανόδου και καλή εμφάνιση έκανε η ομάδα των Ικάρων, που επικράτησε άνετα στην Χαλκιδική της τοπικής ομάδας των Νέων Μουδανιών με 51-79. Οι κυανοκίτρινοι συνεχίζουν να βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκάτοικο τον Παναθλητικό. Το συγκρότημα του Στέργιου Ποργιόπουλου καλείται να δώσει τρία ματς σε διάστημα μιας εβδομάδας και την Κυριακή φιλοξενείται στην Κομοτηνή για να αγωνιστεί με την τοπική ΑΕ στις 18.00 το απόγευμα. Στο ματς με τα Μουδανιά, 14-21 οι Ίκαροι προηγήθηκαν στο σκορ, 23-42 έκλεισαν το ημίχρονο. Διεύρυναν την διαφορά τους στο τρίτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 36-61, για να πάρουν τη νίκη με σκορ 51-79. Ο Τράκας ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ακολούθησε ο Γρίψιος με 16 πόντους και ο Γεωργιανός με 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-21, 23-42, 36-61, 51-79.
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Ντόγκας.

Π.Ο. Νέων Μουδανιών (Παναγιωτόπουλος): Παπαδόπουλος 4, Βέτσος 3, Τεζετζίδης 6, Χαριστός Κ. 2, Σερέτης 3(1), Αντωνιάδης 5(1), Κοκκίνης 3(1), Φιλοξενίδης 9, Χαριστός Σ. 4, Παντελέρης 12.

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 16(1), Παπαπασχάλης 1, Γεωργιανός 13, Τρακας 17(2), Παπαδόπουλος 1, Μποζουτζίδης 3(1), Γκουτζιάς 10, Θολιώτης 6, Φώτογλου 12(1).

Από την άλλη πλευρά, ο Ορφέας Νέου Σκοπού γνώρισε την ήττα στην έδρα του από τον Παναθλητικό με σκορ 61-70. Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα και στις 3 περιόδους και έχασε στις λεπτομέρειες. 18-16 προηγήθηκαν οι ασπρόμαυροι στην πρώτη περίοδο και 33-31 έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ. Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με δύο πόντους μπροστά στο 52-50. 19 πόντους πέτυχε ο Χατζής, 15 ο Πεχλιβάνης, 11 ο Χατζηανδρέου.
Στην έβδομη θέση η ομάδα με 18 βαθμούς, την επόμενη αγωνιστική που γίνεται την Κυριακή υποδέχεται τον ΓΑΣ Κομοτηνής στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού, με στόχο τη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 33-31, 52-50, 61-70.
Διαιτητές: Παπανικολάου – Εκίζογλου.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 15 (4), Ιακωβίδης 5, Χατζηκυριακίδης 4, Χατζής 19 (1), Χατζηανδρέου 11, Ιωσηφίδης 7 (1), Αποστόλου, Τσανάκας, Γουλιανός, Καραμπατζιάκης.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Γεροφώτης): Πράντζος 3, Τσεσμετζής 12, Μιχαηλίδης 4, Καλούτσικος 8, Κοϊμτζόγλου 15 (2), Μαυροματίδης 17 (1), Μπάκος 11 (1), Κάσουρας, Αρνίδης.

Τέλος η γυναικεία η ομάδα μπάσκετ του ΑΟΣ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με σκορ 53-65 από την Ολύμπια Λάρισας.