ΜΠΑΣΚΕΤ: Δεύτερη ήττα για Ικάρους, απτόητος ο Πανσερραϊκός

Την δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα της Β’Εθνικής γνώρισε η ομάδα των Ικάρων στην Θεσσαλία κόντρα στον Γ.Σ.Φαρσάλων με 75-73. Οι κυανοκίτρινοι στις λεπτομέρειες δεν μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και έχασαν. Με το ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου προηγήθηκαν με 22-21. Στο ημίχρονο οι Ίκαροι ήταν μπροστά στο σκορ με ένα πόντο 40-41.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός το Σάββατο δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στους Μακεδόνες Κρηνίδων και επικράτησε με 97-66, παραμένοντας στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Ο ΑΟΣ κέρδισε στην έδρα του την Προσοτσάνη με 64-58 και πήρε άλλη μια νίκη. Το Ρούπελ Σιδηροκάστρο ηττήθηκε από το Παγγαίο με 64-58 εκτός έδρας, όμως έχει πολλά παράπονα για την φιλοξενία. Η Ηράκλεια έχασε στη Δράμα από τους Τιτάνες με 90-50 και δέχτηκε βαριά ήττα. Τέλος πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα του Πανσερραϊκού στις γυναίκες κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 53-44 εντός έδρας. Τα κορίτσια του Κώστα Δώδου επανήλθαν στις επιτυχίες.