ΜΠΑΣΚΕΤ: Ίκαροι-Χ.Τρικούπης 75-66 -Τα αποτελέσματα στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ -(video)

Μια πολύ σπουδαία νίκη που φέρνει την ομάδα στην κορυφή πέτυχαν οι Ίκαροι που κέρδισαν τον Χαρίλαο Τρικούπη ομάδα από το Μεσολόγγι με 75-66, στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων για το πρωτάθλημα Β’Εθνικής. Οι «κυανοκίτρινοι» σε ένα παιχνίδι ντέρμπι κατάφεραν και πήραν την νίκη και πάτησαν ξανά στην πρώτη θέση. Από την αρχή του αγώνα οι Ίκαροι κατόρθωσαν και πήραν μια διαφορά με 23-17. Στην συνέχεια οι του Μεσολογγίου ανέβασαν την απόδοση τους, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει στην ισοπαλία με 47-47.Με το τέλος της τρίτης περιόδου υπήρχε και πάλι ισορροπία στο ματς και οι δύο ομάδες ήταν στο 56-56. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης οι Ίκαροι ήταν μπροστά στο σκορ με 65-61. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα ήθελε τη νίκη και την πήρε με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 75-66. Ο Κακιούζης πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, ακολούθησε ο Γεωργιανός με 14 πόντους και ο Γρίψιος με 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-17, 37-37, 56-56, 75-66
Διαιτητές: Θεοδώρου – Τσιρτσιμάλλης.

ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Στέργιος Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης 5 (1), Γρίψιος 12 (2), Σιδερίδης, Γεωργιανός 14 (3), Κεμανετζής, Τοπάλης, Φώτογλου 11 (1), Γκούτζιας, Στρατής, Γκάτζιας 7 (1), Θολιώτης 3 (1), Κακιούζης 23.

Χ. Τρικούπης (Γιάννης Δημητριάδης): Γυφτάκης, Βουρνάς, Λειβαδάς, Ντόβας 6 (2), Ξηρός 3 (1), Μουράτογλου 9 (1), Σταυρόπουλος 9, Περρώτης 2, Τριπολίδης, Καραγκιολίδης 7 (1), Πολίτης 20 (3), Αδαμόπουλος 10

Για το πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής ο Ορφέας Νέου Σκοπού ηττήθηκε με 76-52 από την τοπική ΓΑΣ, όμως υπάρχουν πολλά παράπονα για την διαιτησία.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Πανσερραϊκός πέρασε με 100 για δεύτερη σερί αγωνιστική και κέρδισε στη Δράμα τους Τιτάνες με 63-104 και έκανε το 10/10 στο πρωτάθλημα. Ο Φραγκούλης πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ο Παρχαρίδης ακολούθησε με 15 πόντους.

Σπουδαία νίκη πήρε ο ΑΟΣ μέσα στη Δράμα από το Δοξάτο με 46-95. Το Ρούπελ Σιδηροκάστρου δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στην έδρα του και κέρδισε την Δόξα Βώλακα με 88-35. Πάλεψε η Ηράκλεια κόντρα στον ΚΑΟΔ αλλά έχασε στην έδρα της με 51-93. Τέλος τα κορίτσια του Πανσερραϊκού απέκτησαν πολύτιμες εμπειρίες στο Nick Gallis Hall και ηττήθηκαν από τον Άρη με 63-38.