ΜΠΑΣΚΕΤ: Ίκαροι-Αγρίνιο 50-60-Τα αποτελέσματα στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Μια απρόσμενη ήττα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ των Ικάρων από την αντίστοιχη του Αγρινίου με σκορ 50-60 στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και έχασαν το ματς. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 14-25 στο σκορ. Μάλιστα στο ημίχρονο οι Ίκαροι βρέθηκαν πίσω ξανά στο σκορ με 28-34. Τα πράγματα άλλαξαν αγωνιστικά με το τέλος της τρίτης περιόδου με τους Ικάρους να βρίσκονται τρεις πόντους πίσω με 43-46. Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο η ομάδα πέτυχε μόνο 7 πόντους και έχασε τελικά το ματς με 50-60.

Στην Γ’ Εθνικη ο Ορφέας Νέου Σκοπού ηττήθηκε εντός έδρας από τον Αστέρα Σίνδου με σκορ 51-71 και συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Πανσερραϊκός κέρδισε άνετα την Ηράκλεια με σκορ 73-54. Ο ΑΟΣ κέρδισε και αυτός εύκολα τους Μακεδόνες Κρηνίδων με σκορ 95-48. Το Ρούπελ Σιδηροκάστρου ηττήθηκε με 69-64 από το Δοξάτο εκτός έδρας.

Στους εφήβους, ο Πανσερραϊκός κερδισε σε τρίτο παιχνίδι τον Αστέρα Καβάλας με 90-82 στο κλειστό της Ομόνοιας και προκρίθηκε στo Final Four.

Στις γυναίκες τα κορίτσια του Πανσερραϊκού γνώρισαν την ήττα με 50-56 από τους Τιτάνες Δράμας εντός έδρας.