Μπάσκετ: Χαλκηδόνα-Ίκαροι 65-75 -Τα αποτελέσματα στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Μια ακόμα σημαντική νίκη και διπλό πήραν οι Ίκαροι που επικράτησαν στην Θεσσαλονίκη της τοπικής Χαλκηδόνας με σκορ 65-75. Οι κυανοκίτρινοι συνεχίζουν την καλή τους πορεία στο πρωτάθλημα της Β’Εθνικής. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 21-21 και υπήρξε ισορροπία. Πέντε λεπτά μετά η ομάδα πήρε μια διαφορά στο 26-33 και το ημίχρονο έκλεισε με τους Ικάρους να προηγούνται με 37-41. Μάλιστα στην Τρίτη περίοδο ξαναπήρε την διαφορά και με το τέλος αυτού προηγήθηκε με 48-58. Και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κέρδισε με 65-75.

Για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής ο Ορφέας Νέου Σκοπού έχασε από τον Απόλλωνα Καλαμαριας με 58-63. Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Πανσερραϊκός κέρδισε με 100αρα την Δόξα Βώλακα με 112-41. Ο ΑΟΣ και αυτός ξεπέρασε τους 100 πόντους και κέρδισε τον Απόλλωνα Δράμας με 102-41. Το Ρούπελ Σιδηροκάστρου πέρασε από τις Κρηνίδες με 43-67 και η Ηράκλεια ηττήθηκε από το Παγγαίο εκτός έδρας με 58-53.

Μπουτάκογλου: «Ήμασταν σοβαροί από την αρχή έως το τέλος»

Δηλώσεις για το νικηφόρο παιχνίδι του Ζενίθ 88.8. Α.Ο.Σ. με τον Απόλλων Δράμας έκανε στην επίσημη σελίδα των «πράσινων» στο Facebook ο προπονητής του «τριφυλλιού» Γιάννης Μπουτάκογλου τονίζοντας τα εξής: «Εκτός από τη νίκη που πήραμε το κέρδος μας από αυτό το παιχνίδι ήταν ότι ήμασταν σοβαροί από την αρχή έως το τέλος και δεν χαλαρώσαμε. Οι παίκτες μου ήταν προσηλωμένοι σε άμυνα κι επίθεση για 40 λεπτά. Συνεχίζουμε τη προσπάθειά μας».