Μπάσκετ: Τιτάνες Παλαμά – Ίκαροι 75 – 102

Ένα σπουδαίο διπλό πήρε η ομάδα των Ικάρων που κέρδισε στην Καρδίτσα τους Τιτάνες Παλαμά με σκορ 75-102 και έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της ανόδου στην Α2 κατηγορία. Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους και επικράτησαν εύκολα με 100αρα όπως δείχνει και το τελικό σκορ. Στο πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε η διαφορά των δύο ομάδων με τους Ικάρους να προηγούνται με 20 πόντους στο 17-37. Στο ημίχρονο πήρε προίκα μια σημαντική διαφορά 19 πόντους και έκλεισε με το σκορ στο 40-59. Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε και τον δείκτη στο ταμπλό στο 57-83.Για να κλείσει εντυπωσιακά με 100αρα στο τελικό 75-102.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ η σειρά των αγώνων ισοφαρίστηκε σε 1-1 για Πανσερραϊκό και ΑΟΣ αντίστοιχα. Πιο συγκεκριμένα ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε στην Κομοτηνή από τον Δημοκρίτειο με 63-49 και θέλει μια νίκη ακόμα εντός έδρας για να πάρει την πρόκριση. Ο ΑΟΣ κέρδισε στην έδρα του τον Αστέρα Καβάλας με 56-48 και πάει στην Καβάλα για να καθαρίσει την πρόκριση με μια ακόμα νίκη. Την Τετάρτη 16 Μαίου οι τρίτοι αγώνες της σειράς.

ΦΩΤΟ: Ιωάννης Δεσποτίδης