Μπάσκετ: Στη Β’ Εθνική οι Ίκαροι (φωτό)

Πανηγυρίζουν διοίκηση, τεχνικη ηγεσία και παίκτες την άνοδο των Ικάρων στην Β’ Εθνική μετά τη νίκη της ομάδας με 67-54 κόντρα στην ΑΕ Κομοτηνής, στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας, για την τελευταία αγωνιστική. Το δεύτερο εισιτήριο ανόδου πήρε η ομάδα και κέρδισε δίκαια της ομάδας της Κομοτηνής. Έτσι και αλλιώς εδώ και αρκετό καιρό ήταν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και το άλλο εισιτήριο και το πρωτάθλημα το πήρε ο Παναθλητικός.

Σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου απέβαλαν το άγχος στα πρώτα λεπτά και όταν πάτησαν γκάζι κέρδισαν το παιχνίδι και πήραν την άνοδο.

13-16 ήταν μπροστά η Κομοτηνή στην πρώτη περίοδο με τους Ικάρους να μην ξεκινούν καλά. 25-19 στο δεύτερο πεντάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ οι Σερραίοι. 37-28 τελείωσε το ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ. 60-42 έληξε η τρίτη περίοδος και χτίστηκε μια διαφορά που μετά έφτασε και τους 20 πόντους.

Τελικό αποτέλεσμα 67-54 και νίκη και άνοδος για την ομάδα. Για την ιστορία ο Φώτογλου πέτυχε 20 πόντους, ο Θολιώτης 15 πόντους και οι Τράκας και Γεωργιανός σημείωσαν από 10 πόντους. Και μετά άρχισε το πάρτι με τον κόσμο και στα αποδυτήρια. Σε γνωστό ψητοπωλείο το γλεντησαν μετά όλη η ομάδα. Οι επιτυχίες των Ικάρων ήταν αποτυπωμένες σε αφίσες και προστέθηκε και η αφίσα της Κυριακής.

Το δείχνει και φωτο από κάτω των Ηλία Νικολαϊδη και προπονητή Στέργιο Ποργιοπουλο. Το Fonh.gr ευχαριστεί τον διοικητικό παράγοντα των Ικάρων Ιωάννη Δεσποτιδη για τις φωτογραφίες και την βοήθεια του όλη την αγωνιστική περίοδο.

Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Θεοδώρου
Δεκάλεπτα: 13-16, 37-28, 60-42, 67-54
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 9, Γεωργιανός 10(1) Τράκας 10 Παρχαρίδης 3(1) Θολιώτης 15(1) Φώτογλου 20(3) Τσέλιος, Σίμογλου, Γρίπσιος Χ, Μπουζοτζίδης, Γκούτζιας, Σταματόπουλος.
ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 8, Βάκρινος 5, Λεχούδης 11 Κουτσοβασίλης 2 Παλάκης 4, Καραμπέκης 25.