Μπάσκετ: Σπουδαία νίκη Ικάρων με Χαλκηδόνα

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ των Ικάρων, που κέρδισε στην παράταση και την Χαλκηδόνα με 84-75, στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι κυανοκίτρινοι συνεχίζουν να βρίσκονται μόνοι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και να έχουν αποσπάσει και μια διαφορά δύο νικών από τον δεύτερο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι προηγήθηκαν με 24-16, ενώ στο ημίχρονο έχτισαν μια διαφορά στο 41-31. Λόγω έντασης καθυστέρησε για περίπου 50 λεπτά η έναρξη του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Όταν βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο οι Ίκαροι προηγήθηκαν με 56-47, όμως στην τέταρτη περίοδο και στο τέλος οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με το 68-68. Εκεί μίλησε η δύναμη της έδρας και οι ίκαροι κέρδισαν με 84-75. Ο Γεωργιανός πέτυχε 25 πόντους, ο Τράκας 20 και ο Γκούτζιας τους ίδιους πόντους. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Ικάρων αγωνίζεται στην Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον Μαντουλίδη.

Από την άλλη πλευρά, ο Ορφέας Νέου Σκοπού πήρε τους βαθμούς αρχικά στα χαρτιά από τον Μακεδονικό στην Θεσσαλονίκη με 0-20 άνευ αγώνα. Η κάρτα του γιατρού των γηπεδούχων είχε λήξει και έτσι η ομάδα των πράσινων τιμωρήθηκε με τη μη διεξαγωγή του αγώνα. Ωστόσο ο Μακεδονικός έκανε ένσταση και δεν αποκλείεται όμως η ομάδα να δώσει το ματς αυτό στις 15 Φεβρουαρίου. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Ιωνικό Ιωνίας.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός κέρδισε άνετα το Παγγαίο με 92-37 και πήρε άλλη μια νίκη στο πρωτάθλημα. Ο ΑΟΣ κέρδισε στην Ηράκλεια με 30-55 και πήρε το διπλό. Το Ρούπελ Σιδηροκάστρου επικράτησε του Δοξάτου με 95-51. Ρούπελ Σιδ. Στο γυναικείο μπάσκετ, ο ΑΟΣ επικράτησε με 38-43 στην Πυλαία στην Θεσσαλονίκη.