Μπάσκετ: Πρώτο αίμα για Ικάρους στην Θεσσαλονίκη

Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της Β’Εθνικής έκαναν οι Ίκαροι που ηττήθηκαν με σκορ 78-76 από την ομάδα Μαχητές Δόξας Πεύκων στο κλειστό γυμναστήριο Νεάπολης-Συκεών στην Θεσσαλονίκη. Οι κυανοκίτρινοι σταμάτησαν στις τρεις νίκες σερί, ωστόσο δικαιούταν βάση της απόδοσης κάτι καλύτερο. Οι Ίκαροι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με σκορ 13-24 στο πρώτο δεκάλεπτο. Και με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 39-41 υπέρ της Σερραϊκής ομάδας. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν και προηγήθηκαν με 62-56, παίρνοντας μια μικρή διαφορά και στο τέλος επικράτησαν με ένα καλάθι στο 78-76. Πρώτος σκόρερ ο Γκατζιάς με 23 πόντους, ακολούθησε ο Κακιούζης με 20 πόντους και ο Φώτογλου με 10 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα παίζει με τον Ερμή Λαγκαδά εντός έδρας.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Παριανόπουλος
Δεκάλεπτα: 13-24, 39-41, 62-56, 81-79

Μαχητές (Γεροφώτης): Βογιατζής 20(6), Δήμας 9(1), Χατζημιχαηλίδης 14(1), Κωνσταντινίδης 12, Μπάκος 6, Παπαδόπουλος 2, Βαγιάτης 5, Βελισσαρίου 10(2),
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γριψιός 10(2), Γεωραγιάνος 2, Τράκας 6, Γκατζιάς 23(3), Φώτογλου 11, Θολιώτης 4, Κακιούζης 20.

Ρεπό: Τιτάνες Παλαμά

Στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικης ο Ορφέας Ν.Σκοπου ηττήθηκε  με 87-50 από τον Αστέρα Σίνδου εκτός έδρας. Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός Κρι-Κρι συνέχισε με νίκες και κέρδισε  στην Ηράκλεια την τοπική  ομάδα με 57-70. Και ο Ζενίθ 88.8 ΑΟΣ κέρδισε με 63-96 τους Μακεδόνες Κρηνίδων εκτός έδρας. Νίκη και για το Ρούπελ Σιδηροκάστρου 97-58 το Δοξάτο Δράμας.
Μεγάλη νίκη πέτυχαν τα κορίτσια του Πανσερραϊκού που επικράτησαν με 45-44 της Ολύμπιας Λάρισας στο κλειστό γυμναστήριο των Σερρών, για το πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας.

φωτο-πηγη: Iωάννης Δεσποτίδης