Μπάσκετ: Ορφέας Ν.Σκοπού – Ίκαροι 68-87

Τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι στο μπάσκετ πήραν οι Ίκαροι Σερρών στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού κόντρα στον τοπικό Ορφέα με 68-87. Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου πήραν ένα ακόμα διπλό και συνεχίζουν να βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Από την αρχή του αγώνα οι Ίκαροι ήταν μπροστά 18-24 έληξε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στο 31-38. Οι κυανοκίτρινοι ανέβασαν την διαφορά στην Τρίτη περίοδο στο 51-69 και έκλεισαν με το ροζ φύλλο αγώνα στο τελικό 68-87. Για τους Ικάρους ο Γεωργιανός ήταν πρώτος σκόρερ με 24 ποντους, ενώ ακολούθησε ο Γρίψιος με 16 πόντους και ο Φώτογλου με 15 πόντους. Για τον Ορφέα πρώτος σκόρερ ο Πεχλιβάνης που σημείωσε 21 πόντους, Χατζής 20 πόντους

Δεκαλεπτα: 18-24, 31-38, 51-69, 68-87
Διαιτητές: Καρακώστας – Παζόλης
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ (Φ.Κοκολιός): Πεχλιβάνης 21 (1), Ιακωβίδης 4, Χατζής 20, Τσανάκας 6 (2), Δρουμαλιάς 1, Σύρπας 3 (1), Ιωσηφίδης 8 (2), Ποδώνης 1, Χαβαλές 4, Κουτσιαντζής, Αξιαρλής, Καντζουρίδης.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Σ.Ποργιόπουλος): Γεωργιανός 24(1), Γρίψιος 13, Θολιώτης 7, Τράκας 16(2), Γκούτζιας 4, Φώτογλου 15, Παρχαρίδης 5(1), Γρίψιος Χρ. 1, Λαλιώτης 1, Τσέλιος 1, Μποζουτσίδης, Σταματόπουλος.