Μπάσκετ: Οι Ίκαροι φουλάρουν για άνοδο

Ούτε η έδρα του Μαντουλίδη στάθηκε ικανή να εμποδίσει τους Ικάρους στην προσπάθεια που κάνουν για άνοδο, αφού επικράτησαν με 72-79 της τοπικής ομάδας της Θεσσαλονίκης, για το πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής. Οι Ίκαροι προηγήθηκαν με 16-21, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 37-41. Στην Τρίτη περίοδο οι Ίκαροι ήταν και πάλι μπροστά στο σκορ με 57-60, ενώ μέχρι το τέλος πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 72-79. Ο Τράκας πρώτος σκορερ με 20 πόντους, ακολούθησε ο Γρίψιος με 14 πόντους και τρεις παίκτες με 11 οι Γεωργιανός, Φώτογλου και Θολιώτης. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα παίζει με τον Ιωνικό Ιωνίας εκτός έδρας.

Δεκάλεπτα: 16-21, 37-41, 57-60, 72-79
ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Σ.Ποργιόπουλος): Γρίψιος 14 (1) Γεωργιανός 11 (1), Τράκας 20 (1), Γκούτζιας 6, Παρχαρίδης 6 (1), Θολιώτης 11 (1), Φώτογλου 11 (1).

Νίκη όμως είχαμε και για τον Ορφέα Νέου Σκοπού που κέρδισε στην έδρα του τον Ιωνικό Ιωνίας με σκορ 81-72 και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού προηγήθηκαν με 21-18, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 49-35. Μάλιστα στην Τρίτη περίοδο διεύρυναν και την διαφορά τους στο 63-47. Μέχρι το τέλος του αγώνα πήραν τη νίκη με 81-72. Πρώτος σκόρερ ο Πεχλιβάνης με 25 πόντους και ακολούθησε ο Χατζής με 21 πόντους και ο Καβαργύρης με 18 πόντους.  Εντός έδρας και το επόμενο ματς του Ορφέα με αντίπαλο τα Μουδανιά.
Δεκάλεπτα: 21-18, 49-35, 63-47, 81-72
Διαιτητές: Καρακώστας-Κοντογιάννης
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ. (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 25 (5), Ιακωβίδης 5 (1), Χατζής 21, Καβαργύρης 18, Χατζηανδρέου 4, Χαβαλές 1, Σύρπας, Κουτσιαντζής, Καντζουρίδης, Τσανάκας, Αποστόλου, Ιωσηφίδης 7.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, όλες οι Σερραϊκές ομάδες κέρδισαν. Ο Πανσερραϊκός επικράτησε στην Προσοτσάνη με 44-61. Το Ρούπελ Σιδηροκάστρου πέρασε από την Καβάλα κόντρα στο Παγγαίο με 33-76. Ο ΑΟΣ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στους Τιτάνες Δράμας με 63-53. Και η Ηράκλεια κέρδισε τον Βώλακα στην έδρα του με 43-53. Τέλος, σπουδαία νίκη πέτυχαν τα κορίτσια του ΑΟΣ κερδίζοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 57-50 και αυτή ήταν η Τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας.