Μπάσκετ: Νίκη Ικάρων, ήττα για Ορφέα

Μια ακόμα νίκη που την φέρνει πιο κοντά στον τίτλο πέτυχε η ομάδα μπάσκετ των Ικάρων που κέρδισε και τον Αστέρα Καβάλας εκτός έδρας με σκορ 70-78. Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή του αγώνα και πήρε μια σημαντική νίκη την 20η στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην πρώτη θέση. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 19-25, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 32-41. Στην επανάληψη, οι Ίκαροι ήταν μπροστά με 54-55, ενώ μέχρι το τέλος κέρδισαν με 70-78. Πρώτος σκόρερ ο Γεωργιανός με 20 πόντους, ακολούθησε ο Τράκας με 19 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα παίζει με τον Μακεδονικό.

Διαιτητές: Φουτζήλας, Λουλουδιάδης
Δεκάλεπτα: 19-¬25, 32-¬41, 54-¬55, 70-¬78.
Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 5(1), Μαραβέγιας 2, Μπόζης 1, Μαρκόπουλος 8(1), Γ. Σουλίδης, Αθανασιάδης 17(1), Αργυρίου, Χαριζάνης 9 (1), Μυζίου 10(1), Ζαρωτιάδης 18(2).
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Π. Γρίψιος 10, Γεωργιανός 20(2), Τράκας 19(1), Γκουτζιάς 4, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 4, Θολιώτης 9(1), Φώτογλου 12(2).
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ – ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 77-86
Αντίθετα με τους Ικάρους, ο Ορφέας Νέου Σκοπού ηττήθηκε με 77-86 από την Χαλκηδόνα εντός έδρας για το πρωτάθλημα Γ’Εθνικής. 12-24 έληξε το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ 33-45 ήταν το αποτέλεσμα στο ημίχρονο. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά και τελείωσαν την Τρίτη περίοδο με 55-68, ενώ μέχρι το τέλος πήραν τη νίκη με 77-86. Πρώτος σκόρερ ο Κώστας Πεχλιβάνης με 43 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Χατζηανδρέου με 10 πόντους. Στην Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον Μαντουλίδη παίζει η ομάδα την επόμενη αγωνιστική.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 33-45, 55-68, 77-86
Διαιτητές: Μελανίδης-Χατζηχαρίσης
ΟΡΦ. Ν.ΣΚΟΠΟΥ(Κοκολιός): Πεχλιβάνης 43 (11), Δρουμαλιάς 2, Αξιαρλής 1, Τσανάκας 6 (2), Σύρπας 5 (1), Χατζηανδρέου 10, Ιωσηφίδης 4, Χατζής 4, Χαβαλές 2, Κουτσιαντζής, Καντζουρίδης, Καρακάσης.
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Οκλαλιώτης): Τουλούμης 17 (5), Μαρκίδης 3, Μαραπίδης 20 (6), Λαΐδης 5 (1), Μπατάκος 10, Σεφερίδης 5, Μακαλέκας 8 (2), Κοτζαγιάννης 8, Χαρτόπουλος 10 (1), Σιδηρόπουλος, Παπαδόπουλος.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, το Ρούπελ Σιδηροκάστρου κέρδισε τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες με σκορ 59-72. Ο ΑΟΣ είχε εύκολο έργο απέναντι στις Κρηνίδες και επικράτησε με 69-34. Νίκη και για την Ηράκλεια εκτός έδρας κόντρα στο Δοξάτο με 60-62. Τέλος οι γυναίκες δεν τα κατάφεραν στη Λάρισα και ηττήθηκαν με με 63-58 για την Α2 κατηγορία.