Μπάσκετ: Νίκη για Ικάρους και Ορφέα

Μια ακόμα νίκη πέτυχαν οι Ίκαροι την 18η στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής απέναντι στον ΓΑΣ Κομοτηνή με σκορ 73-58 στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας. Στο ματς μέχρι τα μισά υπήρξε ισορροπία, ωστόσο οι κυανοκίτρινοι ανέβασαν στροφές στο τέλος και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. 20-17 ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ, ενώ 33-31 το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου πήρε με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μια διαφορά στο 52-40. Και μέχρι το τέλος την μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στο τελικό 73-58. Ο Τράκας σημείωσε 22 πόντους και ο Γεωργιανός 18 πόντους. Την επόμενη Κυριακή οι Ίκαροι πηγαίνουν στην Καβάλα, για να αγωνιστούν κόντρα στον Αστέρα Καβάλας.
Δεκάλεπτα: 20-17, 33-31, 52-40, 73-58.
Διαιτητές: Εκίζογλου, Μαλτέσιος
Ικαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γιαννούλης, Γρίψιος Π. 11, Γεωργιανός 18, Τράκας 22(2), Γρίψιος, Γκούντζιας 10 Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 3(1), Θολιώτης 11(1), Φώτογλου.
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 2, Σκέμπη 6, Αθανασίου 3(1), Χατζηδημητρίου 7, Κανάρας 6(1), Σιμάκης 11, Καλατζής 7, Καραμπέκης 6, Χαλίλ 10.
Νίκη και για τον Ορφέα Νέου Σκοπού στην Καβάλα κόντρα στην Αγία Βαρβάρα με 54-83 για το πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού δεν συνάντησαν προβλήματα στην αναμέτρηση, από το πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 16-18, ενώ 28-39 ήταν το αποτέλεσμα στο ημίχρονο. Στην συνέχεα με 49-63 πήραν μια διαφορά στην Τρίτη περίοδο και κέρδισαν με 54-83. Πρώτος σκόρερ από πλευράς ασπρόμαυρων οι Χατζής και Χατζηανδρέου που πέτυχαν 27 πόντους και ο Ιωσηφίδης 8 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική, ο Ορφέας Νέου Σκοπού αντιμετωπίζει στην έδρα του την Χαλκηδόνα.
Αγία Βαρβάρα-Ορφέας Ν. Σκοπού 54-83
Δεκάλεπτα: 16-18, 26-39, 49-63, 54-83.
Διαιτητές: Κοντογιάννης, Γεωργούλης
Αγία Βαρβάρα (Καμαράκης): Σαμαράς 7(2), Σιδεράς 4, Μητρούλης 3(1), Καντζάλης, Παϊτάρης, Χρονόπουλος, Δανίκας 21, Συρόπουλος 4, Παπακωνσταντίνου 12(2), Σκοπίδης 3(1).
Ορφέας Ν. Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 3(1), Ταϊρης 2, Γκανόγλου, Ποδώνης, Χατζής 27(3), Καντζουρίδης, Τσανάκας 9(3), Σύρπας 7(1), Χατζηανδρέου 27(1), Ιωσηφίδης 8, Καρακάσης, Χαβαλές.
Για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο ΑΟΣ έχασε στην Ελευθερούπολη με βαρύ σκορ 83-42. Ο Πανσερραϊκός στην Ηράκλεια κέρδισε την τοπική ομάδα με 44-68 στο κλείστό της περιοχής. Το Ρούπελ Σιδηροκάστρου κέρδισε τους Τιτάνες Δράμας με 76-56 εντός έδρας.
Οι γυναίκες δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με 45-41 στο παιχνίδι που έγινε στην Θεσσαλονίκη. Στο παιδικό πρωτάθλημα, στο κλειστό Δράμας θα αγωνιστεί το παιδικό τμήμα των Ικάρων απέναντι στην Ασπίδα Ξάνθης για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.