Μπάσκετ: Νίκη για Ικάρους, ήττα για Ορφέα

Επέστρεψαν στις νίκες οι Ίκαροι που κέρδισαν και στη Νεάπολη της Θεσσαλονίκης την τοπική ομάδα με 57-80 και παρέμειναν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι κυανοκίτρινοι είχαν ως παρένθεση τον αγώνα και την ήττα από τον Παναθλητικό και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα σχετικά άνετα. Από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό στο ματς, αφού προηγήθηκαν με 19-31, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 35-46. Στο τέλος της τρίτης περιόδου έφτασαν να προηγούνται με 47-66 για να φτάσουν στο τελικό αποτέλεσμα 57-80. Πρώτος σκόρερ για τους Ικάρους οι Τράκας που σημείωσε 25 πόντους, ενώ οι Γκούτζιας και Θολιώτης πέτυχαν 11 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική οι Ίκαροι παίζουν με τον ΓΑΣ Κομοτηνή εντός έδρας.
Δεκάλεπτα: 19-31, 35-46, 47-66, 57-80
Διαιτητές: Κέτουλας-Δολγύρας
ΠΚ Νεάπολης (Τασόπουλος- Χατζηαναγνώστου): Νικολαϊδης 2, Χριστοδούλου 8, Φαρμάκης 3, Χύτας 2, Ζεϊμπέκης 10 (3), Χριστοφορής 4, Καραγιαννάκης 2, Δημητρόπουλος 8(2), Τσιώρας 3 (1), Ταουκίδης 16.
Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 6, Γεωργιανός 10 (1), Τράκας 25 (3), Γκούτζιας 11, Παρχαρίδης 9 (1), Θολιώτης 11 (2), Φώτογλου 8 (1), Παπαπασχάλης, Γιαννούλης, Μποζουτζίδης, Σταματόπουλος.

Από την άλλη πλευρά, ο Ορφέας Νέου Σκοπού δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη εντός έδρας και έχασε με 59-68 για το πρωτάθλημα από την ΑΕ Κομοτηνής. Οι φιλοξενούμενοι  ήταν μπροστά στο σκορ σε όλες τις περιόδους, 11-21 το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 27-35. Στην επανάληψη ο Ορφέας προσπάθησε να κάνει το come back και έφτασε το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου στο 43-49, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο ηττήθηκε με 59-68. Ο Χατζηανδρέου σημείωσε 25 πόντους, ο Πεχλιβάνης 15 πόντους και ο Χατζής 9 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική οι ασπρόμαυροι αγωνίζονται στην Καβάλα κόντρα στην Αγία Βαρβάρα.

Δεκάλεπτα: 11-21, 27-35, 43-49, 59-68

Διαιτητές: Φούτζηλας, Λουλουδιάδης
Ορφέας Ν. Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 15 (2), Ιακωβίδης 4, Χατζής 9 (1), Τσανάκας 4, Σύρπας 2, Χατζηανδρέου 25, Ιωσηφίδης, Κουτσιαντζής, Καρακάσης, Χαβαλές.
ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 8 (2), Χονδρόπουλος 14 (2), Βάκρινος 2, Λεχούδης 19, Κουτσοβασίλης 5 (1), Καραμπέκης 10, Βαρβαρίδης 2, Παλάκης 6 (1), Λεφής 2, Σαρημπαλίδης, Μπορμπίδης, Πολυχρονιάδης.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε από τους Τιτάνες Δράμας εκτός έδρας με 75-63. Το Ρούπελ Σιδηροκάστρου κέρδισε με 53-60 τον ΑΟΣ στην έδρα του. Και η Ηράκλεια έχασε με 88-23 από τον Απόλλων Δράμας εκτός έδρας.

Τέλος οι γυναίκες του ΑΟΣ πήραν μια πολύ σημαντική νίκη σωτηρίας με 54-52 απέναντι στον Πιερικό / Αρχέλαο Κατερίνης με καλάθι της Μπακιρτζίδου και το συγκρότημα του Κώστα Δώδου ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του πρωταθλήματος. Την επόμενη αγωνιστική παίζουν με την Αναγέννηση Νέου Ρυσιου εκτός έδρας.