Μπάσκετ: Νίκες για Ικάρους και Ορφέα

Δύο νίκες είχαμε στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής στο μπάσκετ, με τους Ικάρους και τον Ορφέα Νέου Σκοπού να παίρνουν τα ροζ φύλλα αγώνα. Αρχικά οι κυανοκίτρινοι πέρασαν νικηφόρα από την έδρα του Μακεδονικού στην Θεσσαλονίκη με σκορ 68-85. Από την αρχή του αγώνα οι Ίκαροι έκαναν ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο και έφτασαν να προηγούνται με 17-30, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 35-47. Ίδια εικόνα και στην Τρίτη περίοδο που τελείωσε στο 54-68, ενώ μέχρι το τέλος μεγάλωσε και την διαφορά στο 68-85. Ο Τράκας πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, ακολούθησε ο Γεωργιανός με 16 πόντους και ο Φώτογλου με 11 πόντους.

ΔΕΚΑΕΠΤΑ: 17-30, 35-47, 54-68, 68-85
Διαιτητές: Παπαπανικολάου-Δολγύρας

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Μύθου): Σκουφεζής Ε. 3 (1), Ρίζος, Ντσιλής 18, Μπαρζού 6, Παπαγρηγορίου, Χαλάτσης 7, Σκουρεζής Α. 12 (1), Πηλακούτας 16 (1), Λυχριδάς 2, Μαργαρίτης 4.

ΙΚΑΡΟΙ  (Ποργιόπουλος): Μπουζουτσίδης , Γρίψιος Π. 11, Παπασχάλης, Γεωργιανός 16 (3), Τράκας 19 (3), Παπαδόπουλος, Λαλιώτης, Γρίψιος Χ 2, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 3 (1), Θολιώτης 23 (5), Φώτογλου 11 (1).

Από την άλλη πλευρά, ο Ορφέας Νέου Σκοπού κέρδισε και αυτός εντός έδρας τον Μαντουλίδη με σκορ 74-70. Οι ασπρόμαυροι ανέβηκαν βαθμολογικά με τη νίκη αυτή που πέτυχαν. Στο πρώτο δεκάλεπτο 19-14 ήταν το σκορ και το ημίχρονο έκλεισε στο 40-36. Στην Τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και 56-53 ήταν το σκορ στο τέλος αυτής. Με πίστη στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού πήραν τη νίκη. Πρώτος σκόρερ ο Πεχλιβάνης με 25 πόντους, ο Χατζηανδρέου 12 πόντους και ο Χατζής 9 πόντους. Την ερχόμενη Κυριακή οι Ίκαροι αντιμετωπίζουν τον Ορφέα Νέου Σκοπού στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας. Το τελευταίο ματς πριν τις γιορτές θα είναι αφιερωμένο στα παιδιά των Ακαδημιών που θα δώσουν παρόν στο γήπεδο.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 25 (3), Χατζηκυριακίδης 6, Χατζής 9 (1), Αποστόλου 6 (2), Τσανάκας 5 (1), Καβαργύρης 7, Χατζηανδρέου 12, Ιωσηφίδης 4 (1), Σύρπας, Καραμπατζιάκης, Κουτσιαντζής.

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Ντολόπουλος): Γκύζης 6, Ρομπότης 8, Τάκης 4, Μπέλλος 2, Γκαντίδης 8, Γιαννακός 5, Ρεφατλάρι 6 (2), Γκαβέζος 7 (1), Κουτουξίδης 10 (1), Τσιριλάκης 8, Θώμος 6.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός γνώρισε την ήττα από την Ελευθερούπολη με 45-71 στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Οι κόκκινοι έχουν δύο ήττες σερί στο πρωτάθλημα και απομακρύνθηκαν πολύ από την πρώτη θέση. Το Ρούπελ Σιδηροκάστρου κέρδισε το τοπικό ντέρμπι με την Ηράκλεια με 84-62. Και πιο άνετη νίκη δεν γινόταν για τον ΑΟΣ που επιβλήθηκε με 77-18 της Δόξας Βώλακα.

φωτο: Ι.Δεσποτίδης