Μπάσκετ: Νίκες για Ικάρους και Ορφέα

Δύο νίκες είχαμε στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής για τις Σερραϊκές ομάδες, αφού Ίκαροι και Ορφέας Νέου Σκοπού επικράτησαν των αντιπάλων τους. Οι κυανοκίτρινοι την Κυριακή είχαν ένα άνετο πέρασμα από την Καβάλα κερδίζοντας άνετα την τοπική Αγία Βαρβάρα με σκορ 55-81. Με αυτή τη νίκη το συγκρότημα του Στέργιου Ποργιόπουλου έκανε το 13-1 και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. 16-21 προηγήθηκαν οι Ίκαροι στο πρώτο δεκάλεπτο και 25-39 έκλεισαν το ημίχρονο. Στην Τρίτη περίοδο το σκορ ήταν 41-65, για να τελειώσουν τον αγώνα στο 55-81. Ο Γρίψιος πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, ακολούθησε ο Φώτογλου με 15 πόντους και ο Γεωργιανός με 13 πόντους. Ντέρμπι την επόμενη Κυριακή, με τους Ικάρους να υποδέχονται την δεύτερη Χαλκηδόνα, στις 18.00 στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 25-39, 41-65, 55-81
Διαιτητές: Μπακάλης-Κολοκυθάς
ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ – (Καμαράκης): Σαμαράς 12 (4), Σιδεράς 5 (1), Παϊτάρης, Μητρούλης, Δαφτσής, Κοντογιαννόπουλος 3 (1), Δάτσης 2, Δανίκας 16, Καντζάλης, Παπακωνσταντίνου 6 (2), Φασουλάς 10, Σκοπίδης 1.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποργιόπουλος): Γιαννούλης, Π. Γρίψιος 19 (1), Παπαπασχάλης 2, Γεωργιανός 13 (1), Τράκας 9 (1), Παπαδόπουλος 2, Χ. Γρίψιος, Γκουτζιάς 7, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 8 (2), Θολιώτης 6 (1), Φώτογλου 15 (1).

Από την άλλη πλευρά, νίκη και για τον Ορφέα Νέου Σκοπού απέναντι στον Αστέρα Καβάλας με σκορ 76-71 στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Το ματς ήταν ντέρμπι, 21-21 έληξε το πρώτο δεκάλεπτο, 41-37 έκλεισε το ημίχρονο υπέρ του Ορφέα. Στην Τρίτη περίοδο με το τέλος το σκορ ήταν 61-54 και στο τέλος πιο ψύχραιμοι οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 76-71.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 41-37, 61-54, 76-71.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντόγκας – Χατζηχαρίσης
ΟΡΦΕΑΣ (Κοκολιός): Πελχιβάνης 19 (4), Ιακωβίδης 6, Χατζής 11 (2), Αποστόλου 3 (1), Τσανάκας 4 (1), Καβαργύρης 16, Χατζηανδρέου 12, Ιωσηφίδης 3 (1), Σύρπας 2, Χατζηκυριακίδης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Μαγιάννης): Παπαζώτος 2, Μπόζης 13 (2), Μαρκόπουλος 2, Αθανασιάδης 17 (1), Χαριζάνης 15 (1), Μύζιου 6, Ζαρωτιάδης 16, Μαραβέγιας, Ιωαννίδης, Αργυρίου.

Την επόμενη αγωνιστική οι ασπρόμαυροι πηγαίνουν στην Θεσσαλονίκη για να αγωνιστούν με τον Μακεδονικό

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός πέρασε από το Δοξάτο κερδίζοντας με 51-76. Ο ΑΟΣ κέρδισε στην Προσοτσάνη την ομώνυμη ομάδα με 52-66. Το Ρούπελ έχασε στη Δράμα από τον Απόλλωνα με 87-76, όπως και η Ηράκλεια από τους Μακεδόνες Κρηνίδων με 70-58.

Τέλος στις γυναίκες ο ΑΟΣ πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 κερδίζοντας τους Τιτάνες Δράμας με 45-41.